Novosti online

Ко сме да носи фантомку у Србији

Капа са прорезима за очи, познатија као фантомка, у народу је симбол ризичног, прљавог и незаконитог посла. Фантомке навлаче хулигани када пале бакље на утакмици, обавезан је аксесоар пљачкаша банака и професионалних убица.

Своја лица фантомкама сакрило је и око тридесетак људи који су у глуво доба ноћи пре две недеље срушили махом бесправне бараке у Савамали.

Ти трошни објекти одавно су предвиђени за рушење, али су извршиоци посла хтели да остану сакривени, можда и због протеста против пројекта Београд на води.

Кад се јавност узбунила, градске власти и полиција почели су да перу руке од овог догађаја, а Вишем јавном тужилаштву је требало десет дана да проследи налог полицији да истражи случај и открије ко су рушитељи са фантомкама.

Повереник за информације Родољуб Шабић тим поводом је изјавио да је „потпуно нејасно” којим би се разлозима могло објаснити да реализацију било ког легалног пројекта спроводе анонимна лица под „фантомкама”.

Јавности је мање познато да се у Србији многи легални послови обављају под фантомкама, и да је тај „мафијашки аксесоар” каткад и део униформе службених лица. У ствари, ношење фантомки, шала, капе, капуљаче или мараме преко лица, у Србији је једино забрањено на спортским догађајима.

Не постоји пропис који забрањује ношење фантомки у било којој другој ситуацији, на пример на улици, у градском превозу, кафани.

ОПШИРНИЈЕ У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh