Novosti online

Компјутер победио го велемајстора са 4:1

Сеул – Компјутерски програм победио је у игри го светског шампиона Лија Седола и у последњем мечу у Сеулу и тако обезбедио коначну победу резултатом 4:1. Обрачун „Гугловог” програма „алфаго” и јужнокорејског велемајстора трајао је недељу дана и поново је потврдио да је програм савладао још један велики изазов, пренела је Бета.

Овај дуел је био у центру пажње азијских медија, а битка човека против компјутера често је у медијима имала више простора од извештаја о претњама Северне Кореје о превентивним нападима на Јужну Кореју.

Последњи меч био је неизвестан до краја. Стручњаци су оценили да је био најбољи од пет одиграних, пошто је Ли играо најбоље до тада, а „алфаго” је правио најмање грешака, известиле су светске агенције. Ли се предао после око пет сати од почетка последње партије, пошто није успео да надокнади предност коју је „алфаго” стекао играјући са белим каменчићима.

Табла са 361 пољем
Го се игра тако што двојица играча наизменично постављају црне или беле каменчиће на четвртасту таблу од 361 поља. Фигуре могу да се одузму када су окружене фигурама противника. Да би освојили територију, играчи окружују празна поља својим каменчићима.

Игра траје док се обе стране не сложе да нема више места да се постављају фигуре, или док једна страна не одустане због немогућности победе.

Последњи меч уживо су преносиле три велике ТВ станице у Јужној Кореји, као и на великим мониторима у центру Сеула. „Гугл” је проценио да је први меч, игран прошле среде, гледало око 60 милиона људи у Кини, у којој је го игра врло популарна.

Пре победе софтвера, веровало се да је ова древна кинеска игра превише компликована да би компјутер могао да је савлада. Овај програм вештачке интелигенције разликује се од претходних, који су се ослањали на „голу силу” брзине рачунања комбинација, али са мало креативности, што је приступ који има успеха у играма као што је шах, али није изводљив у игри го, која има скоро бесконачни број позиција фигура на табли и који захтева другачију врсту креативности.

Тим „Дип мајнд”, који је развио „алфаго”, учитао је више од 100.000 партија које су играли велемајстори, а онда га је подесио да игра сам против себе много пута, да би „научио” из својих грешака.

Љубитељи гоа широм Азије били су запањени када је Ли, један од најбољих светских го играча, са 18 међународних титула, поражен у прва три меча. Ли (33) спада у ретку групу професионалних го играча и има највише звање – девети дан. Он је после трећег пораза рекао да није могао да нађе никакве слабости у игри компјутерског система.

Појединци у Јужној Кореји су поставили питање да ли су мечеви фер, а други су се јавно покајали што су потценили способности „алфагоа”.

Лијева победа у четвртом мечу, играном у недељу, показала је да машина није непогрешива, иако нема уобичајене слабости емоција или замора.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh