Sport

Košarkaši Zvezde poveli u finalu ABA lige protiv Budućnosti

Košarkaši Crvene zvezde poveli su danas sa 1:0 u finalu plej-ofa ABA lige protiv Budućnosti, pošto su u Beogradu pobedili sa 91:72 (18:20, 27:22, 20:10, 26:20).

Najefikasniji u ekipi Zvezde bio je Bili Beron sa 19 poena, pet asistencija i četiri skoka, a Ognjen Dobrić postigao je 12 poena. Majk Cirbes postigao je devet poena, Filip Čović osam poena i šest asistencija, a Majkl Odžo osam poena i šest skokova.

Noris Kol postigao je 18 poena i bio je jedini igrač Budućnosti za dvocifrenim brojem poena. Nemanja Gordić i Erl Klark postigli su po osam poena, a osam poena i šest skokova dodao je Koti Klark.

Od samog početka utakmice u punoj hali „Aleksandar Nikolić“ bio je veliki naboj medju igračima oba tima zbog velikog uloga finalne serije ABA lige.

Tokom prvih 10 minuta ekipe su se uglavnom smenjivale u vodjstvu. Budućnost je bolje počela utakmicu zahvaljući dve vezane „trojke“ Goge Bitadzea. Zvezda je ipak uspela da uzvrati, takodje preko centra, Odža koji je poentirao iz reketa i uveo crveno-bele u seriju od 10:2, kojom je tim Milana Tomića došao do preokreta.

Imali su crveno-beli u jednom trenutku tri poena prednosti (13:10), ali uzvratila je Budućnost koja je na prvu pauzu uspea da ode vodjstvom od dva poena 18:20.

Zvezda je drugu četvrtinu počela „trojkom“ Boriše Simanića, ali je Budućnost uzvratila preko Filipa Barovića i Kotija Klarka. Domaćin je u tim trenucima imao mnogo problema u organizacije igre, što su Podgoričani iskoristili i došli do šest poena prednosti koju su održavali tokom većeg dela.

Loš procenat šuta igrača Zvezde s linije za slobodna bacanja nije preterano uticao na igru crveno-belih. Čović je s pet vezanih poena na dva i po minuta do kraja prvog poluvremena povukao crveno-bele ka preokretu, koji su kompletirali Cirbes, Dobrić i Mohamed Faje za 45:42.

Navijači Zvezde su po završetku prvog dela igre gadjali sudije koji su išli ka tunelu i svlačionicama, a gadjali su ih i po povratku na teren. U trećoj četvrtini utakmica je zbog navijača na kratko prekinuta, a redari su trojicu navijača izbacili sa tribina.

Početak treće četvrtine doneo je izuzetno čvrste odbrane na obe strane, pa je u prvih četiri minuta vidjeno samo šest poena, po jedna „trojka“ s obe strane. Posle druge vezane „trojke“ Berona, Zvezda je povela sa 51:45.

Usledio je tajm-aut Jasmina Repeše, ali posle toga je Zvezda napravila seriju 11:0, kojom došla do dvocifrene prednosti. Serija domaćina mogla je da bude veća, ali je ekipa Milana Tomića imala mnogo problema sa linije za slobodna bacanja, tako da je najveća prednost do tada iznosila 62:47.

Budućnost je preko Gordića, Bela i Vilijamsa uspela da smanji zaostatak na 52:62, ali je Dobrić uz zvuk sirene pogodio za tri poena i 65:52.

Početak posledne četvrtine doneo je nešto bržu igru na obe strane, igralo se „poen za poen“, Zvezda je održavala dvocifrenu prednost, a pitanje pobednika rešeno je posle tehničke greške Norisa Kola i poena Čovića s linije penala, te „trojkama“ Lazića i Riversa za 80:60.

Druga utakmica igra se u nedelju od 19 časova, takodje u Beogradu.