Gradovi

Крагујевац добио прву бебу из епрувете

Крагујевац – У среду ујутру, 20. фебруара у 8 и 35, светло дана угледала је прва крагујевачка беба из епрувете. Здрава девојчица, тешка 3,5 килограма, рођена је у Центру за вантелесну оплодњу Клиничког центра „Крагујевац”. То је прва беба зачета у Крагујевцу ван материце, у поступку биомедицински потпомогнуте оплодње.

– Ова беба зачета је крајем маја прошле године, а трудноћа је успешно окончана царским резом. Мајка и девојчица су добро – казао је директор КЦ „Крагујевац” Предраг Саздановић, који је јуче организовао свечану конференцију за новинаре.

Центар за вантелесну оплодњу КЦ „Крагујевац” почео је да ради у марту прошле године. Овој установи се до сада јавио 21 пар, 16 је успешно прошло компликовани биомедицински третман, а трудноћа је регистрована код пет жена: две трудноће су појединачне, две близаначке, а једна жена носи тројке.

– Први следећи порођај требало би да обавимо за око месец и по – најавио је доктор Саздановић.

У изградњу и опремање крагујевачког Центра за вантелесну оплодњу уложено је око 1,2 милиона евра. Средства су обезбедили држава и фондација „Драгица Николић”. У овој здравственој и научној установи ради 19 лекара и медицинских техничара, а план је да се ове године биомедицинском третману подвргне стотинак парова који имају проблем са природним зачећем.

– Наш Центар за вантелесну оплодњу је шести такав центар у Србији. Постепено подижемо и кадровске и техничке могућности, са намером да достигнемо пуни капацитет од око 250 до 300 парова на годишњем нивоу. Нама се могу јавити парови из целе Србије. Иначе, Клинички центар у Крагујевцу покрива регион који има око 1,8 милиона становника – објаснио је директор Саздановић.

Наглашавајући своју и посвећеност својих колега борби против беле куге у Србији, доктор Саздановић је навео да се узроци стерилитета у нашој земљи не разликују много од оних у другим државама Европе. Према његовим речима, највећи проблем је старост нације.

– До пре две или три деценије, прворотке у нашој земљи су у просеку имале 25 година, данас је просечна старост прворотки 32 године. Шансе за друго и треће дете су све мање. Проблем стерилитета је комплексан и зависи од много фактора, не само медицинских – објаснио је директор Клиничког центра „Крагујевац”.

Прва беба у Србији зачета у поступку вантелесне оплодње рођена је 1987. године, на Гинеколошко-акушерској клиници „Народни фронт” у Београду. Милош из Врања рођен је девет година након што је светло дана угледала Луиз Браун (1978), прва беба из епрувете у свету. Браунова је данас мајка два сина које је родила природним путем.

Извор: Политика

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh