Novosti online

Кучај и Пештер на маркама о заштити природе

„Пошта Србије” пустила је прошле седмице у оптицај пригодно издање под називом „Европска заштита природе”. Ликовно решење марака номинала 50 и 74 динара дело је Мирослава Николића, креатора марака, а за мотиве су изабрани Парк природе „Кучај-Бељаница” и Специјални резерват природе „Пештерско поље”. Тираж издања је 45.000 серија.

Обе марке штампане су техником вишебојног офсета у табачићима од по осам комада са вињетом у средини и прати их један коверат. Стручна сарадња у реализацији издања стигла је од сарадника из Завода за заштиту природе Србије: Предрага Лазаревића, Драгане Петраш, Наташе Панић и Бојане Бојовић.

Разлог због којег се Кучајско-бељанички планински масив нашао у овом издању јесте чињеница да га је Завод за заштиту природе Србије прогласио за природно добро од изузетног значаја у првој категорији заштите. Водно богатство ове висоравни, испресецане клисурама и кањонским долинама, чини више од 30 крашких врела, водопада, слапова и понорница. Тамо су станиште нашле бројне ретке и угрожене биљне врсте, од којих су 22 строго заштићене, а 31 на црвеној листи флоре Србије. Забележено је и присуство пет врста водоземаца, шест врста гмизаваца и око 130 врста птица, што га чини „подручјем од међународног значаја за птице”. У фауни сисара регистровано је око 70 врста, што је више од 70 одсто укупне фауне сисара код нас. Посебно богатство чине слепи мишеви и крупни сисари. Простор Кучајских планина је део међународне Емералд мреже (подручја нарочито значајних за заштиту и очување дивљих биљних и животињских врста и њихових станишта).

Специјални резерват природе „Пештерско поље” је једaн од највећих сачуваних брдско-планинских тресавских комплекса на Балкану. Под специфичним климатским, рељефним, хидрографским и другим условима, ту се формирао јединствен комплекс барских, мочварних и тресавских станишта. Флору и фауну тог предела чине бројне заштићене, ретке и угрожене врсте, од којих су неке јединствене не само у Србији, већ и у свету попут пештерског пужа (Bythinella pesterica).

Пештерско поље је због свог значаја уврштено у „Међународно значајна подручја за птице”, „Међународно значајна станишта биљака”, „Листу влажних станишта од међународног значаја”, „Одабрана међународна подручја за дневне лептире” и такође међународну Емералд еколошку мрежу. На основу студије заштите завода, Специјални резерват природе „Пештерско поље” такође је проглашен 2015. године за заштићено подручје прве категорије од изузетног националног и међународног значаја.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh