Svet

Kurdske snage se povlače iz Kirkuka usled napredovanja iračkih snaga

Kurdske snage povlače se iz grada Kirkuka na severu Iraka pošto su iračke snage ušle u taj grad i zauzele obližnja naftna polja i infrastrukturne objekte tokom noćas pokrenute akcije, usred tenzija nastalih posle referenduma o nezavisnosti iračkog Kurdistana.

Zvaničnici Kurda optužili su iračku vojsku za „veliki napad“ i naveli da su na rubnim delovima Kirkuka vodjene teške borbe u kojima je na njihovoj strani bilo žrtava, ali nisu precizirali njihov broj. S druge strane, iračke snage su saopštile da su se suočile s neznatnim otporom.

Snage iračke vlade zauzele su nekoliko velikih naftnih polja izvan Kirkuka koja su bila pod kontrolom Kurda, kao i aerodrom i važnu vojnu bazu, a posle izveštaja o sukobima u i oko grada, posle podne deluje da se desetkovane kurdske snage, poznate kao pešmerga, povlače gotovo bez borbe.

SAD, koje su naoružavale, obučavale i pružale ključnu podršku iz vazduha i iračkim i kurdskim snagama u sklopu zajedničkih ratnih dejstava protiv Islamske države, pozvale su danas obe strane da ostanu fokusirane na ekstremiste. Medjunarodna koalicija koju predvode SAD saopštila je da „veruje“ da je današnja razmena vatre izmedju iračkih i kurdskih snaga kod Kirkuka bila „nesporazum a ne namera“.

Iračke snage su saopštile da su postigle „sve svoje ciljeve“ u vezi sa zauzimanjem oblasti u i oko grada Kirkuka, pošto su noćas pokrenule akcije protiv kurdskih snaga, s kojima su se sukobile na rubnim delovima grada.

Portparol iračke formacije Snage narodne mobilizacije (PMF) Ahmed al-Asadi, koja deluje na strani Bagdada, rekao je da su se njeni borci suočili s vatrom „nekih pobunjenika“ posle pokretanja operacije oko Kirkuka rano jutros.

Snage narodne mobilizacije, sačinjene ulavnom od šiita, izazivaju podozrenje medju Kurdima, a irački premijer Hajder al-Abadi ranije je obećao da te snage neće ulaziti u kurdski grad Kirkuk.

U Kirkuku se danas povremeno čula pucnjava, a policija je saopštila da se Kurdi povlače iz grada, u strahu od napada PMF, i beže u Irbil, glavni grad obližnjeg autonomnog iračkog Kurdistana.

Kurdske snage pešmerga zauzele su Kirkuk u leto 2014. godine, kada su ekstremisti Islamske države zauzeli veliki deo teritorije Iraka, a iračke snage bile razbijene.

Kirkuk, u kojem živi oko milion Arapa, Kurda, Turkmena i hrišćana, sporna je oblast, pošto se nalazi izvan autonomnog kurdskog regiona na severu Iraka, takozvanog iračkog Kurdistana, ali ga Kurdi kontrolišu, a i Bagdad polaže pravo na njega. Kurdi i iračka vlada su u dugotrajnom sporu oko deljenja prihoda s naftnih polja u blizini Kirkuka.

Centralna iračka vlada dugo je zahtevala povlačenje Pešmerge iz Kirkuka, a tenzije su eskalirale posle referenduma o nezavisnosti iračkog Kurdistana, održanog 25. septembra, na kojem se za nezavisnost tog regiona od Iraka izjasnilo više od 92 odsto izašlih birača. Deluje da se Bagdad sada odlučio za akciju upravo zbog tog referenduma koji smatra protivustavnim.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh