Novosti online

Лесковац после напада на Роме

ЛесковацУ Лесковцу, у три насеља живе Роми. Најновија дешавања, у појединим средствима информисања представљена су као да су хулигани опремљени ножевима, палицама и другом средствима, толико запретили житељима Подворца (где живе и Срби), да су се сви уплашили и почели да беже „главом без обзира”.

Према саопштењу ПУ, у два издвојена случаја, ван ромских насеља, седам малолетних особа учествовало је у инциденту у којем су нападнути припадници ромске националности. Како смо већ јавили, полицији је пријављен и трећи догађај, односно да је на весељу у ромском насељу неколико женских особа ромске националности напало више непознатих мушкараца. Радом на овој пријави, и после обављеног разговора са организатором прославе и неколико гостију, утврђено је да није било напада.

Градоначелник Лесковца др Горан Цветановић у јучерашњем саопштењу наглашава: „Најоштрије осуђујем нападе на припаднике ромске националне мањине. Град Лесковац улаже напоре како би се положај Рома побољшао и пружа подршку њиховој инклузији. Роми су равноправни грађани. Локална самоуправа се труди да Ромима обезбеди адекватне услове за живот и рад, а најважније је да се сви наши грађани осећају сигурно. Имам поверење у рад надлежних институција и верујем да ће случај напада бити решен и да ће бити предузете све мере да се не понови.”

Годинама, па и деценијама, у Лесковцу, као и другде у Србији, било је спорадичних сукоба између Срба и Рома, али како је више пута наглашавано и на званичним састанцима у локалној самоуправа и ромским месним заједницама, нису били организовани и инспирисани националном или верском нетрпељивошћу.

Пре осам година на зиду зграде на тргу Марко Црни, у којој се окупљају млади Роми, у лесковачком насељу Подворце, био је исписан графит увредљиве садржине и то на енглеском језику „welcome to GTA – cigani teritory”.

Група навијача „Лесковачки вукови”, која је поменута у неким новинским извештајима, навела је на свом фејсбук налогу: „Желимо да се обратимо свима и да кажемо да наша група нема никакве везе са тим нападима, са групом од 50 хулигана која је шипкама и ножевима напала Роме (ако је уопште и дошло до тог напада), као што пишу медији. Ми се кроз то насеље враћамо већ шест година и никад није било проблема!”

Овогодишње обележавање Међународног дана Рома у свечаној сали града Лесковца можда на најбољи начин одсликава односе Срба и ромске заједнице. Заменица градоначелника др Јасмина Ранђеловић, која је представницима ромске националности честитала празник, у своје име и у име градоначелника Лесковца др Горана Цветановића, казала је: „Задатак Лесковца је да свим грађанима обезбеди адекватне услове у којима ће радити и на тај начин допринети развоју града и државе у којој живе, али и развоју њих самих. Србија је једна од ретких држава у којој националне мањине имају подједнаке услове за живот и деловање, те и за образовање и школовање.”

Она је додала да су Роми познати по својој окретности, таленту за песму, игру, а највише по свом веселом духу, који је њихов савезник у свим тешким временима, које су као нација доживели у разним ратовима.

Директор Дома културе Рома у Лесковцу Срећко Живковић захвалио је заменици градоначелника др Јасмини Ранђеловић на топлом пријему и лепим речима.

На подручју града Лесковца, према последњем попису, живи око 8.000 припадника ромске националне мањине. Светски дан Рома обележава се у част Првог светског конгреса Рома, одржаног 8. априла 1971. године у Лондону, када је за химну Рома изабрана песма „Ђелем ђелем”, и установљена ромска застава плаво-зелене боје са точком у средини.

У Лесковцу је евидентирана 1.221 незапослена особа која се изјашњава као припадник ромске заједнице, а међу њима је 521 женског пола. Незапослене особе на евиденцији НСЗ чине осам процената. Квалификациона структура незапослених Рома у Лесковцу је изузетно неповољна јер они са првим степеном стручне спреме (незавршена, делимично и завршена основна школа) чине 87 одсто од укупног броја. У трећем и четвртом степену (средња стручна спрема) евидентирано је 136 особа, док је са шестим степеном три, а са седмим степеном четири незапослене особе.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh