Novosti online

Ливерпулу шеста титула

После три године владавине Реала, у његовом Мадриду је нови првак Европе постао Ливерпул. У финалу Лиге шампиона „црвени” су победили Тотенхем са 2:0 (1:0) за своју шесту титулу Старог континента.

Друго енглеско финале у историји, није било на нивоу очекивања, са током који је одредио брзо досуђен пенал. Утакмица је практично почела вођством Ливерпула будући да је већ после 23 секунде досуђен једанаестерац који је Мохамед Салах и реализовао када је семафор показивао да је одиграно минут и 48 секунди.

Словеначки судија Дамир Скомина, који је прошле године одвео Ливерпул у финале скандалозним грешкама у полуфиналном реваншу са Ромом, овога пута није имао сумњу да је лопта погодила Сисока у руку, па је показао на белу тачку и, након кратких консултација са ВАР асистентима, дао знак за извођење.

“Ово је грешка судије који је поступио произвољно. Лопта је Сисока прво погодила у груди, па онда у руку, то није за пенал”, била је оцена некадашњег шпанског судије Андухара Оливера, као консултанта шпанске Марке за суђење.

Салаха је прочитао голман Лорис кренувши у своју леву страну, али је лопта отишла мало изнад њега. То је било малтене једино узбуђење у првом полувремену. До паузе је било толико доброг фудбала да је најзанимљивији тренутак био утрчавање девојке у купаћем костиму (натпис реклама за један Јутјуб канал), коју је у 18. минуту са терена удаљило обезбеђење.

Тотенхем је у првој половини меча више имао лопту у поседу (63 одсто, на крају 64), али је остао без шута у оквир гола. Хари Кејн је имао само 11 контаката са лоптом – показала се лошом поставка менаџера Покетина, који је убацио Винкса као другог задњег везног, а оставио Лукаса Моуру на клупи, све до 66. минута. Тотенхем тако ниједном у 13 мечева ове сезоне у Лиги шампиона није водио на полувремену…

Тек после уласка Моуре, дошли су први ударци лондонске екипе у оквир гола којих је до краја имала чак осам (ривал три). Голман Алисон је на највећим искушењима био код шутева Сона и Моуре у 80. минуту, па у 85. када је одбио слободан ударац Ериксена. Два минута касније, утакмица је била решена: лопта је дошла до резервисте Ливерпула Дивока Оригија који је са позиције полулево погодио даљи угао – 2:0.

Ливерпул је у најважнијој утакмици сезоне, његовој 53. извео састав у којем никада пре није наступио, и одиграо колико је било потребно (однос тачних додавања је био 408:175 за Тотенхем). “Није било сјајних индивидуалних партија, али смо одиграли одлично као екипа”, био је први Салахов коментар после меча. У сваком случају, састав менаџера Јиргена Клопа, који је у свом трећем финалу Лиге шампиона дошао до првог трофеја, добио је утеху за изостанак три деценије чекане титуле у Енглеској…

Стадион Метрополитано. Гледалаца: 68.000. Судија: Дамир Скомина (Словенија). Стрелци: Салах у другом минуту (пенал) и Ориги у 87. Без жутих картона.

Ливерпул: Алисон, Александер-Арнолд, Матип, Ван Дајк, Робертсон, Хендерсон, Фабињо, Вајналдум (од 62. Милнер), Салах, Фирмино (од 58. Ориги), Мане (од 90. Гомез).

Тотенхем: Лорис, Трипије, Алдервирелд, Вертонген, Роуз, Сисоко (од 74. Дајер), Винкс (од 66. Моура), Ериксен, Али (од 82. Љоренте), Сон, Кејн.