Novosti online

Лула остао без кабинета и имунитета

И без кабинета и без имунитета – то је снашло бившег председника Бразила Ињасија Лулу да Силву. Његово именовање за шефа кабинета садашње председнице Дилме Русеф, због којег су избили масовни протести у неколико бразилских градова, блокирао је врховни суд, оценивши да је циљ тог потеза био само да некадашњи први човек државе избегне оптужницу за корупцију, известио је британски лист „Гардијан”.

Тако је стављена тачка на ураган који се подигао због тог постављења, након којег је чак педесет судија за око 36 часова уложило приговор, док је само у главном граду Бразилији на улице изашло 5.000 демонстраната, које је полиција растеривала бибер-спрејом. Они су носили транспаренте у којима се тражила Лулина оставка и хапшење.

Лула је под истрагом због сумњи да је прао новац и учествовао у проневери и тешкој корупцији у државној нафтној компанији „Петробрас”. На место шефа кабинета, које би га заштитило од затвора, покушала је да га доведе његова штићеница Русефова, која се такође суочава с тешким оптужбама: да је у изборној кампањи пре две године злоупотребљавала владина средства како би победила у тој трци. Доњи дом бразилског конгреса је формирао и комитет који разматра опозив Русефове.

Блокирање Лулиног именовања на позицију министра догодило се свега неколико минута након што је он одржао говор пред 95.000 Бразилаца који су се окупили у Сао Паолу како би подржали Русефову, вичући „неће бити пуча”, преноси „Гардијан”.

„Оно што нам је потребно јесте да повратимо мир и наду и докажемо да је ова земља боља од свега на овој планети”, рекао је Лула.

Раније током дана, полиција је у Сао Паолу употребила водене топове како би растерала антивладине демонстранте и предупредила евентуални њихов сукоб с присталицама Русефове. Највише њих се, како извештава „Ал Џазира”, окупило на југу земље, крају у којем је сконцентрисана индустрија.

Радници представљају гласачку базу Луле, који је некада такође радио у фабрици. Његови поборници верују да Лула, којем се у заслуге из времена његовог мандата на челу државе приписује и да је на ноге вратио левицу, искоренио глад и дотад високу дечју смртност, може опоравити посусталу бразилску привреду и помоћи Русефовој, којој се подршка међу Бразилцима, према неким истраживањима, истопила на једноцифрен број.

Њену смену, пренео је Танјуг налаз института Датафоља, подржава 68 одсто Бразилаца, осам процената више него у фебруару, као и Фернандо Енрике Кардозо, који је председник Бразила био од 1995. до 2003. године.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh