Novosti online

Малаксалост и знојење указују на нагли пад шећера у крви

Нагла малаксалост и осећај глади, дрхтање руку, појачано знојење, конфузија, изненадне сметње у говору, размишљању и памћењу не смеју се игнорисати, упозоравају ендокринолози. Наведени симптоми могу указивати на хипогликемију, то јест нагли пад шећера у крви.

Супротно повишеном нивоу шећера у крви, што је најчешћа манифестација дијабетеса, хипогликемија представља изузетно ниске вредности шећера у крви – мање од три милимола по литру. Чак 98 одсто оболелих од типа 1 дијабетеса је имало искуства са хипогликемијом, док велики проценат пацијената, посебно са типом 2 шећерне болести, уопште не препозна симптоме овог стања, што представља посебну опасност.

„Код особа које имају тип 1 дијабетеса и које су на инсулину, четири до осам тих епизода се дешава месечно, што уопште није мало, практично једном недељно. Пацијенти са типом 2 дијабетеса који су на таблетама или на дугоделујућим препаратима инсулина имају ређе хипогликемију, око три до четири пута месечно”, објашњава проф. др Катарина Лалић, ендокринолог Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма Клиничког центра Србије.

Најчешћи узроци хипогликемије код ових пацијената су превелика доза или неадекватна врста инсулина, недовољни оброци или непланирана физичка активност којом се шећер нагло потроши у већој количини. Међутим, хипогликемије се јављају и код особа које немају дијабетес, најчешће као последица неправилне исхране базиране на слаткишима, а у ретким случајевима могу указивати на тумор панкреаса. Свака хипогликемија захтева детаљније испитивање како би се открио и отклонио узрок. Последице могу бити веома озбиљне, попут оштећења мозга и когнитивних функција, а у одређеним случајевима чак и срчаног удара.

„Када дође до хипогликемије, уколико је пацијент свестан, основно је да се унесе једна количина слаткиша или угљених хидрата како би се брзо подигао ниво шећера у крви. На пример, кашичица меда, 15 грама угљених хидрата, неког шећера, сока или брзо концентрованог слаткиша. Проблем су хипогликемије праћене губитком свести. У том случају мора да реагује хитна помоћ и да се глукоза прими венски. То су озбиљна стања која после тога захтевају и хоспитализацију”, додаје др Лалић.

Здраве особе хипогликемију могу спречити елиминацијом концентрованих слаткиша и правилном исхраном која подразумева мање, чешће и редовне оброке.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh