Novosti online

Мали акционари АИК банке незадовољни Костићевом понудом

Миодрагу Костићу, власнику „МК групе”, на путу да постане стопостотни власник АИК банке испречили су се мали акционари. Овај бизнисмен преко својих компанија „Суноко” и „МВ инвестмент” има 91,9 одсто власништва. Према прописима, са власничким уделом већим од 90 одсто акција, већински власник има право принудног откупа акција. За додатне акције он нуди 1.800 динара по вредносном папиру што је била цена понуде за преузимање у недавно окончаној понуди којом је овај бизнисмен прешао праг од 90 одсто акција. По закону мали акционари морају да продају акције већинском по понуђеним условима. Само у случају да су акције предмет залоге за неки дуг већински власник не може да их откупи. Мали акционари незадовољни понуђеном ценом у извесном броју случајева ставили су залогу на ову своју имовину како би спречили принудни откуп.

То више није довољна заштита. Прошле седмице Централни регистар хартија од вредности (ЦРХОВ) изменио је прописе о залози акција тако што је дозволио принудни откуп и заложених акција.

Об­у­ста­вљен при­нуд­ни от­куп ак­ци­ја АИК бан­ке
Цен­трал­ни ре­ги­стар хар­ти­ја од вред­но­сти са­оп­штио је ју­че да је на осно­ву оба­ве­ште­ња При­вред­ног су­да об­у­ста­вљен по­сту­пак при­нуд­ног от­ку­па ак­ци­ја еми­тен­та АИК бан­ка (АИКБ), у скла­ду са За­ко­ном о при­вред­ним дру­штви­ма. У пи­та­њу је члан 521. овог за­ко­на ко­ји омо­гу­ћа­ва сва­ком ак­ци­о­на­ру, ко­ји сма­тра да це­на ни­је утвр­ђе­на у скла­ду са за­ко­ном, да за­тра­жи ван­пар­нич­но утвр­ђи­ва­ње вред­но­сти тих ак­ци­ја од над­ле­жног су­да. Ово оба­ве­ште­ње сти­гло је са­мо дан на­кон што је Цен­трал­ни ре­ги­стар хар­ти­ја од вред­но­сти са­оп­штио да ће „МК гру­па” до утор­ка при­нуд­но от­ку­пи­ти обич­не, при­о­ри­тет­не ку­му­ла­тив­не и при­о­ри­тет­не кон­вер­ти­бил­не ак­ци­је ко­је се на­ла­зе у ру­ка­ма ма­њин­ских ак­ци­о­на­ра.Ј. Р.

– Мали акционари не желе да спрече или избегну преузимање акција. Проблем је ниска цена коју већински власник нуди од 1.800 динара. Књиговодствена је 6.000 динара – каже један мали акционар.

На опаску да по прописима „Суноко” и „МВ инвестмент” нису дужни да им понуде откуп по књиговодственој цени мали акционари одговарају да на садашњем нивоу ниског промета на берзи тржишна цена није мерило фер вредности и да АИК банка може да утиче на берзанску цену. Све је по закону, а мали акционари су оштећени. Њихов аргумент да се ради о нефер цени је и то да је банка крајем децембра, када је „МК група” постала велики власник, исплатила дивиденду у укупном износу од око 25 милиона евра, иако до тада никада није била исплаћивана иоле опипљивија дивиденда. Они, иначе, најављују тужбе, између осталог и против Централног регистра јер сматрају да је прописе променио у корист већинског власника, а на њихову штету.

У власништву малих акционара је око 3,5 одсто акција, а око пет одсто чине кастоди збирни рачуни. Историјски највиша цена акција ове банке била је 2007. године и износила је 15.829 динара, а најнижа 2009. године 1.150 динара . У последњој години цена се кретала од 1.600 до 2.300 динара.

Иначе, „Суноко” је 2012. године добио дозволу Народне банке да стекне 20 одсто акција. Прву понуду за преузимање већински власник дао је 2014. године по цени од 1.635 динара када је стекао 50,37 одсто власништва. Други пут је то било у мају 2015. када је с понуђеном ценом од 1.800 динара стечено 77,93 одсто власништва, а последњи пут пре месец дана када је с истом понуђеном ценом „Суноко” дошао до 91,94 одсто власништва. Рачуна се да је Миодраг Костић за све акције АИК банке платио нешто мање од 130 милиона евра.

Ни „МК група” ни АИК банка ни после неколико дана нису одговорили на наша питања о томе какав је њихов став поводом оптужби малих акционара. За лист „Данас” су истим поводом изјавили:

„На 35. ванредној седници скупштине акционара одржаној 25. марта ове године усвојена је Одлука о спровођењу поступка принудног откупа акција, а све у складу са Законом о привредним друштвима.

Истим законом су предвиђена права и обавезе за све акционаре у спровођењу овог поступка. Увидом у званичну књигу акционара, објављену на сајту ЦРХОВ, уочено је да је број успостављаних залога над акцијама са броја 15, пре понуде за преузимање, нарастао на 82, на дан одржавања скупштине акционара. Због сумње да се ради о манипулативним радњама, обавештени су надлежни органи, ради спровођења даљих поступака на утврђивање кривичне или неке друге одговорности умешаних.”

И ЦРХОВ смо питали за мишљење, а на прозивке малих акционара „Политици” одговарају:

– ЦРХОВ је 18. марта ове године усвојио измене и допуне правила пословања у складу са мишљењем Министарства привреде о начину спровођења принудног откупа акција. Министарство привреде је, сагласно одредбама Закона о министарствима, надлежно за извршавање закона из области привреде и привредних друштава. Комисија за хартије од вредности је на усвојене измене и допуне Правила пословања, у складу са Законом о тржишту капитала, дала сагласност 22. марта 2016. године. Наведене измене и допуне Правила пословања ступиле су на снагу 22. марта, а одредбе које се односе на принудни откуп заложених акција примењују се од 23. 5. 2016. године.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh