Novosti online

Марка посвећена години мајмуна

Кинеска нова година почела је 8. фебруара. Тог дана „Пошта Србије” објавила је пригодно издање „Лунарни хороскоп – година мајмуна”, са две марке, номинала 23 и 74 динара.

Уметничка обрада издања дело је Бобана Савића, креатора марака „Поште Србије”. Марка номинале 23 динара, у тиражу од 175.000, и марка веће номинале, у тиражу од 65.000 примерака, штампане су у табацима од по 25 комада, техником вишебојног офсета у Заводу за израду новчаница и кованог новца у Београду. У оптицају је пригодан коверат.

Пре ове године, у знаку мајмуна биле су 1920, 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992. и 2004. година. Ова животиња заузима девету позицију у Кинеском хороскопу и то је знак који има много позитивних особина: проницљивост, радозналост, раздраганост и разиграност. Особе овог знака су веома друштвене, воле брзи начин живота у коме воле да уживају. Прати их срећа и весели живот. Интелигентне су, аналитичне и сваку ситуацију могу да преокрену у своју корист. Њихова спонтаност је често неодољива. Веома су комуникативне и прилагодљиве и воле и да се истичу. Међутим, не треба очекивати лојалност од њих, осим ако оне саме немају интереса у томе. Осим што су оштроумне, маштовите, генијалне, сналажљиве, свестране и духовите, особе рођене у овом знаку могу да буду лукаве, несташне, превртљиве, манипулативне и подмукле.

Кинески хороскоп спада у најстарије познате хороскопе. Састоји се од 12 знакова од којих сваки влада једном лунарном годином. Знаци овог зодијака су животиње: пацов, биво, тигар, зец, змај, змија, коњ, коза, мајмун, петао, пас, свиња. Али осим основних знакова, за кинески хороскоп веома су важни елементи: дрво, метал, вода, ватра и земља. Кинеска астрологија се, иначе, заснива на традиционалној астрономији и календарима. Такође се ослања на кинеску филозофију (теорија о три хармоније – рај, земља и вода) и следећа начела: учење ву ксинг, јин и јанг, пет планета, 10 небеских токова и 12 земаљских грана, лунисоларни календар…

Лунарни календар је заснован на циклусима месечевих мена. Већина ових календара представља лунисоларне календаре. То значи да календарски месеци одговарају месечевим циклусима, али се повремено додају интеркаларни месеци како би се ови циклуси усагласили са соларном годином. Међу оваквим календарима су кинески, хебрејски и хинду календари, као и већина календарских система коришћених у антици. Лунарни календари се разликују по томе којим даном почиње месец. У кинеском календару, први дан је астрономски одређен коњукцијом Сунца и Месеца у кинеској часовној зони.

Подсетимо, „Пошта Србије” је и протеклих година пригодним издањима обележавала наступајући нови календар у складу са хороскопом чија је постојбина древна Кина.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh