Novosti online

Марка посвећена ускршњем лептиру

Овогодишње издање пригодних поштанских марака „Заштићене животињске врсте”, „Пошта Србије” објављује под логом Светске фондације за природу (WWF). На четири марке издања, номиналних вредности 23, 46, 50 и 70 динара, приказан је ускршњи лептир (Zerynthia polyxena), у различитим варијететима.

Интересантан је начин штампе ових марака у табаку – реч је о двадесетерцу са вињетом у средини, где свака појединачна номинала заузима један стубац у табаку. И централна вињета приказује ускршњег лептира у природном окружењу, а за уметничку обраду овог издања био је задужен Мирослав Николић, креатор марака „Поште Србије”. Уметничкој обради допринос је стручним саветима дао и Александар Стојановића, конзерватор – ентомолог Природњачког музеја у Београду.

У тиражу од 50.000 серија, техником вишебојне офсет штампе издање је штампано у Заводу за израду новчаница у Београду, а на шалтерима пошта у продаји ће бити од сутра.

У Србији се ускршњи лептир налази на листи строго заштићених врста, укључен је у Европску црвену листу глобално угрожених врста животиња и биљака и Европску црвену књигу лептира (Rhopalocera) Савета Европе где се третира као рањива врста. Опасност му прети пре свега због глобалног загађења животне средине, прекомерних употреба инсектицида, превођења необрадивог у обрадиво земљиште, као и због спаљивања суве траве и других биљака где његове лутке зимују.

Ускршњи лептир је топлољубива врста која припада фамилији Papilionidae. Лептири у распону крила имају од 45 до 55 милиметара. Мужјаци и женке су сличних шара, али су женке крупније и обично нешто светлијих боја. Популација им је широко распрострањена, али увек локално; у централној и јужној Европи, Балкану, а ка истоку допире до Урала и Казахстана.

Услед велике променљивости ове врсте до сада је описан велики број подврста и форми ускршњег лептира, тако да је само на Балкану утврђено 12 подврста од којих две у Србији.

Ускршњи лептир насељава топла, сува, травната или жбунаста станишта, стеновите обронке и запуштене заравни, ободе низијских шума, обронке насипа и пруга, најчешће испод 900 метара надморске висине. Образује једну генерацију годишње.

Лептири су активни до три недеље и лете током априла и маја. Женке полажу педесетак јаја, појединачно или у мањим групама, на биљке хранитељке. Гусенице се током маја и јуна хране само биљкама из рода Arystolochia – вучија стопа, на којима често могу да се виде у великом броју. Тек излегле гусенице се у почетку хране само цветовима и младим изданцима, а после другог пресвлачења хране се листовима вучије стопе. Одрасле гусенице дуге су до 35 милиметара. Лутка се образује на стабљикама биљке хранитељке. Презимљава у стадијуму лутке из којих, у априлу наредне године, излећу лептири нове генерације.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh