Gradovi

Ministarstvo: Preduzeli sve iz svoje nadležnosti u Veterniku

BEOGRAD – Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja saopštilo je danas da je, u okviru svoje nadležnosti, preduzelo sve mere na utvrđivanju odgovornosti zaposlenih za incident u kome je jedan korisnik doma u Veterniku izgubio život odbacujući kritike zamenika Zaštitnika građana.

Povodom izjave zamenika Zaštitnika građana Miloša Jankovića, a u vezi sa smrću korisnika S. T. u Domu „Veternik“ iz ministarstva još jednom podsećaju da je, na osnovu Zakona o utvrđivanju nadležnosti Autonomne pokrajine Vojvodina, AP Vojvodina nadležna za osnivanje ustanova socijalne zaštite za smeštaj korisnika na svojoj teritoriji, te je samim tim i osnivač doma u Veterniku.

Kako je navedeno u saopštenju ministarstva, pokrajinska vlast imenuje upravne i nadzorne odbore, kao i direktore ustanova socijalne zaštite za smeštaj korisnika, donosi program unapređenja socijalne zaštite u Vojvodini i preko Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo, socijalnu politku i demografiju vrši nadzor nad radom ustanova koje obavljaju delatnost socijalne zaštite na njenoj teritoriji.

Iz Ministarstva ocenjuju i da tragični incindent nije trebalo da se dogodi da su preduzete sve mere i aktivnosti koje se odnose na organizaciju rada i uspostavljanje jasne horizontalne i vertikalne odgovornosti svih zaposlenih.

Ministarstvo je u saopštenju izrazilo i žaljenje što sada zamenik Zaštitnika građana ne vidi problem u tragičnom ishodu požara u Domu, niti u korišćenju takozvane „tajm aut sobe“ u svrhu kažnjavanja korisnika – u kojoj je nastradali korisnik bio zaključan u vreme izbijanja požara, već problem vidi u nedovoljnom broju zdravstvenih radnika što, kako se navodi, nije tačno.

„Zamenik Zaštitnika građana zamera i nedostatak svakodnevnog stručnog rada sa korisnicima i njihovo uključivanje u zajednicu, što takođe ne stoji, jer je Dom Veternik ustanova koja sprovodi veliki broj aktivnosti sa korisnicima radi njihovog uključivanja u zajednicu“, ističe se u saopštenju Ministarstva.

Iz Ministarstva kažu i da su spremni da nastave sa svim aktivnostima u okviru svojih ovlašćenja na unapređenju položaja korisnika, transformaciji ustanova za smeštaj i procesu deinstiutcionalizacije, a istovremeno će kontrolisati i sankcionisati nedozvoljeno postupanje u odnosu na svakog korisnika na smeštaju.

U saopštenju se navodi i da je Ministarstvo za rad, u okviru svojih nadležnosti, radi podizanja standarda života korisnika Domu „Veternik“ u 2014. i 2015. godini opredelilo ukupno 18.980.392 dinara, a osim toga, inicirana je i izrada Plana transformacije te ustanove radi smanjenja broja korisnika i poboljšanja kvaliteta njihove zaštite.

Iz Ministarstva kažu da uloženi napori nisu prošli nezapaženo, jer su u februaru primili dopis zamenika Zaštitnika građana u kome je navedeno da ombudsman pozdravlja napore Ministarstva kako bi se poboljšali uslovi boravka za korisnike u ustanovama socijalne zaštite.

Kako se navodi, Zaštitnik građana je naročito podržao izraženu volju Ministarstva ka deinstitucionalizaciji sistema socijalne zaštite, stvaranja uslova za njihovo zbrinjavanje i svakovrsnu podršku u zajednici u skladu sa njihovim najboljim interesom.

Foto Tanjug/J. Pap, ilustracija

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh