Novosti online

Мишарци траже измештање „Кемиса”

Пожар у погону фирме „Кемис” у Мишару, који служи као трансферна станица за прикупљање и млевење пластичног отпада, неочекивано је довео у питање њен опстанак у шабачком крају. Страхујући за безбедност, мештани Мишара упорни су у захтеву да се фирма затвори и исели из њиховог села, у чему их је подржао и Шабачки еколошки покрет.

Са друге стране, у словеначком предузећу, чије је седиште у Ваљеву, а које је у стопостотном власништву компаније „Горење сировина” из Марибора, кажу да је пожар био изоловани акцидент, и да оно послује по највишим европским стандардима, са свим неопходним дозволама.

Пожар у „Кемису” избио је у ноћи између 4. и 5. фебруара, о чему је наш лист известио, а том приликом изгорео је већи део хале од 6.000 квадрата у којем је била ускладиштена пластична амбалажа. Брзом интервенцијом ватрогасне јединице из Шапца, којој су у помоћ стигле и екипе из Богатића, Владимираца и Лознице (укупно десет возила), пожар је успешно локализован.

Међутим, због специфичности материјала, пластика је наставила да сагорева и наредних дана, а дим и непријатан мирис посебно су сметали становницима суседних кућа, које од предузећа дели само коловоз.

У последњих седам дана мештани Мишара три пута су се окупљали испред круга „Кемиса”, носећи транспаренте са натписима „Селите се у Беч, оставите чисто”, „За здравији Мишар”, „Без Кемиса”, „Даље неће моћи”…

Про­тест ме­шта­на Ми­ша­ра

Члан савета месне заједнице Дарко Николић прочитао је захтеве са хитне, ванредне седнице овог тела, одржане поводом пожара, од којих је први затварање погона у њиховом селу. Од овог захтева, како је наглашено, мештани неће одустати. Савет месне заједнице, такође, тражио је да се грађанима Мишара достави на увид извештај о степену загађености до којег је дошло после пожара, али и сва законом прописана документација и дозволе за рад словеначког предузећа.

Саопштењем се огласио и Шабачки еколошки покрет (ШЕП), чији је председник Трифун Дробњак и личним присуством подржао мештане на протестима испред „Кемиса”.

У „Кемису” истичу да је пре њих на истој локацији у шабачкој индустријској зони пословала компанија ЦСС, којој су постојеће дозволе за складиштење и третман опасног отпада од стране надлежних институција издате још 2011. године, и која је управљала отпадом уз споразум са месном заједницом Мишар. Предузеће „Кемис” је 2012. купило шабачку фирму „Јела” у стечају (чија је била локација) и фирму ЦСС са свим постојећим дозволама и наставило да се бави истом делатношћу као и ЦСС.

„У међувремену, добили смо и дозволу за складиштење и третман неопасног отпада, коју је издала градска управа града Шапца. Од почетка рада поштујемо највише европске стандарде за одлагање и третман отпада и поседујемо све неопходне дозволе за рад, које подразумевају најстроже услове за обављање ове делатности, укључујући и редовну и ванредну контролу надлежних републичких и локалних инспекција”, каже директор „Кемиса” Зоран Миловановић.

У овом предузећу још чекају да надлежне службе заврше увиђај и издају званични извештај због чега је дошло до пожара.

Уколико би дошло до затварања погона у Мишару, тридесет радника са територије града Шапца остало би без посла, а и материјална штета коју би претрпело предузеће би била велика, наводе у „Кемису”. Међутим, најозбиљнија последица затварања погона била би та што би Србија остала без једног од ретких постројења које се бави управљањем отпадом.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh