Gradovi

MMF: Jasno smo rekli šta je rešenje za Grčku

VAŠINGTON – Povodom navoda Vikiliksa da je MMF tražio krizni „događaj“ kako bi naterao zaduženu Atinu na završne razgovore o reformama, u ovoj međunarodnoj finansijskoj instituciji poručuju da su veoma jasno već rekli svoj stav o tome šta je potrebno za trajno rešenje ekonomskih izazova s kojima se Grčka suočava.

„Ne komentarišemo ‘curenje informacija’ niti navodne izveštaje o internim diskusijama. Jasno smo izjavili šta mislimo da je potrebno kako bi se trajno rešili ekonomski izazovi s kojima se Grčka suočava, ono rešenje koje bi Grčku postavilo na put održivog rasta, podržanog kredibilnim paketom reformi, koje bi se uklopile sa relaksacijom duga od strane evropskih partnera“, poručuju iz centrale MMF-a u Vašingtonu.

Potrebne reforme i ciljevi bi trebalo da budu zasnovani na kredibilnim pretpostavkama, navode u MMF-u.

„Postoji kompromis o tome šta je izvodljivo kada je reč o reformama, i potrebnog iznosa za olakšanje duga“, navodi ova međunarodna finansijska institucija.

Podsećanja radi, Grčka je danas zatražila objašnjenje od MMF-a o navodima Vikiliksa, a premijer te zemlje Aleksis Cipras najavio je da će uputiti pismo šefici MMF Kristin Lagard i obavestiti evropske lidere nakon što je Vikiliks na svom sajtu danas objavio transkript telekonferencije na kojoj su se zvaničnici MMF žalili da Atina preduzima odlučne korake samo kad joj zapreti bankrot.

Zato je bio neophodan „događaj“ kako bi se izazvala pretnja bankrotom i Grci naterali da deluju, navodno kažu zvaničnici u dokumentu datiranom od 19. marta, dok priroda takvog „događaja“ nije precizirana, prenosi AFP.

U razgovoru su, kako se navodi, učestvovali Pol Tomsen, šef odeljenja MMF za Evropu i Delije Velkulesku, šefica misije MMF u Grčkoj.

Grčka vlada je oštro reagovala na navode Vikiliksa rekavši da će tražiti od MMF da objasni da li je traganje za uslovima za bankrot Grčke, zvaničan stav Fonda.

„Premijer će hitno poslati zvanično pismo Kristin Lagard tim povodom“, dodala je kancelarija premijera Ciprasa.

Inače, internet stranicu Vikiliks je 2006. godine osnovao Australijanac Džulijen Asanž sa grupom istomišljenika, kako bi tu objavljivali osetljiva dokumenta i tajne podatke država ili koncerna.

Vikiliks je spoj dva pojma – “Vikipedija”, onlajn enciklopedija, i “leaks” što je engleska reč za “curenje informacija”.

Foto Tanjug, video, ilustracija

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh