Novosti online

ММФ контролни није за оцену

Средњошколским речником речено, Влада Републике Србије ће наредних десетак дана радити контролни задатак који није за оцену. Мисија Међународног монетарног фонда (ММФ), предвођена Џејмсом Руфом, допутовала је јуче у Београд у четврту ревизију програма са Србијом.

На крају посте, 26. фебруара, међутим, мисија неће давати оцене ревизије. Како је саопштено из канцеларије ММФ-а, оцене ће уследити накнадно. Тек после избора, кад се формира нова влада и кад званичници Фонда поново дођу у посету Србији.

Уобичајена пракса била је да делегација из Вашингтона након завршене ревизије оцени напредак у спровођењу договорених циљева, али и постави нове услове. Тек након позитивне оцене техничке мисије и након што наша влада испуни све постављене задатке, неколико недеља касније, заседа Борд извршних директора Фонда у Вашингтону и даје коначну – позитивну или негативну оцену ревизије. Претходне три контроле Србија је успешно прошла и добила позитивне оцене.

Овога пута, преседан је направљен због најављених ванредних парламентарних избора.

Према речима Дехенг Кима, сталног представника ММФ-а у Србији, одлагање оцене четврте ревизије не значи да има проблема у вези са аранжманом.

„Пракса ММФ пред изборе варира, али није неуобичајено да се одложи комплетирање ревизије због избора”, објаснио је Ким за Танјуг.

Техничка влада ће преузети управљање након расписивања избора, али је она, подсетио је, лимитирана у овлашћењима да усваја нове мере.

Ким наводи, да ММФ очекује да ће се, након избора и наредне ревизије аранжмана одвијати по плану.

Србољуб Антић, бивши дугогодишњи стални представник Србије у ММФ-у каже да су процедуре Фонда такве да не разговара са владом која је у техничком мандату. Иако је наша влада још у пуном мандату због најављених избора званичници из Вашингтона неће моћи након завршене посете да договоре конкретне услове које Србија мора да испуни да би борд директора ММФ-а усвојио ревизију. Мисија ММФ-а не долази у класичне контроле које су по споразуму предвиђене на свака три месеца, објашњава. Њихове посете могу да буду само техничке природе, као што је ова која је пред нама.

„За контролу постављених циљева ММФ ће сачекати да се формира нова влада”, истиче Антић. То значи да и у случају да актуелна влада не испуни све обавезе, а њен премијер поднесе оставку, аранжман не би био прекинут (јер ММФ нема с ким да разговара), већ би се сачекало формирање новог кабинета.

На питање како је онда пред изборе 2012. године у јануару прекинут аранжман из предострожности који је влада Мирка Цветковића договорила са Фондом, Антић одговара да је то урађено због тога што Цветковићева влада није урадила ништа од договореног са ММФ-ом, а програм је тек био на почетку и била је у току тек прва ревизија.

Уочи доласка мисије, премијер Вучић је изјавио да разговори неће бити лаки, али да нема шта да замери мисији ММФ-а.

„Не мислим да су наши противници. Они су нам сарадници и ту су да нам помогну да би Србија била здравија и успешнија земља”, поручио је Вучић.

ММФ је, већ пре почетка ревизије, чини се, заузео мекши став. Јер, Дехенг Ким, стални представник ове институције у Београду, каже да су квантитативни услови који су постављени за крај децембра испуњени.

Ипак, када се погледа списак обавеза које су пред нас поставили званичници Фонда јасно је да је било пробијања неких рокова. Нарочито када је реч о смањењу броја запослених у јавном сектору и реформи јавних предузећа. Последњег дана јануара истекао је рок да се број запослених у јавном сектору смањи за 14.000 запослених.

Међутим, како тврде наши извори, већина договорених докумената је спремна и у завршној је фази, али их влада још није усвојила. Тако, нису усвојене допуне колективног уговора Електропривреде Србије (ЕПС) које би омогућиле примену плана реструктурирања који подразумева смањење броја запослених. У Меморандуму економске политике, који је Србија потписала са Фондом, наводи се да само у току ове године број запослених треба смањити за 1.000 радника. Наводи се и то да ће ново тарифно прилагођавање уследити у мају. Министар енергетике Александар Антић то је неколико пута демантовао. И јуче је, како преносе агенције, негирао да је у плану ново поскупљење струје.

Касни се и када је реч о усвајању плана реструктурирања „Србијагаса”, који је урадио независни консултант. Када је о великим државним предузећима реч, „цури време” и за Железнице. Јер, до 31. марта треба да се усвоји одлука о смањивању броја запослених за 2.700 људи. Влада није усвојила ни трогодишњи бизнис план за Поштанску штедионицу, а рок је истекао 31. децембра.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh