Gradovi

Mogerini: Isti izazovi u celoj Evropi

Visoka predstavnica EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Federika Mogerini izjavila je danas da se evropske zemlje – i članice EU i one koje to nisu, suočavaju sa istim izazovima, koji se odnose na ekonomski razvoj, stvaranje novih poslova, radikalizaciju mladih ljudi, bezbednost i upravljanje priliva migranata.

VARŠAVA – Visoka predstavnica EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Federika Mogerini izjavila je danas da se evropske zemlje – i članice EU i one koje to nisu, suočavaju sa istim izazovima, koji se odnose na ekonomski razvoj, stvaranje novih poslova, radikalizaciju mladih ljudi, bezbednost i upravljanje priliva migranata.

Mogerini je na sastanku ministara spoljnih poslova Višegradske grupe i zapadnog Balkana u Varšavi, kazala da ti problemi ne znaju za granice i a tiču se kako članica EU, tako i onih koje to još nisu, prenele su agencije.

Mogerini je istakla i da je napredak dosadašnjih pregovora sa zemljama kandidatima o pristupanju EU izvanredan.

Šef diplomatije Slovačke Miroslav Lajčak rekao je da će EU pomoći zemljama kandidatima da „ispune sve kriterijume kako bi što pre postale članice EU“.

Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto izrazio je zabrinutost zastojem u proširenju u narednih pet godina.

„Potrebno nam je proširenje odmah jer nema više vremena za gubljenje, kako na opštem tako i na planu sigurnosti“, rekao je on.

Četiri zemlje – članice takozvane Višegradske grupe, podržale su težnje balkanskih zemalja da se pridruže Uniji, iako su šefovi EU kazali da neće biti proširenja EU narednih pet godina.

Kako navode agencije, skup je počeo debatom ministara Višegradske grupe o regionalnoj bezbednosti, ali su istakli da je neophodan brzi ulazak novih zemalja u EU, pre svega Crne Gore, Srbije, Makedonije, Albanije, Bosne i Hercegovine.

U zajedničkom saopštenju izdatom nakon sastanka, navodi se da se Višegradska grupa snažno zauzela za proširenje EU na zemlje zapadnog Balkana, što je pre moguće, jer proširenje je „neprocenjivo“ za sigurnost, stabilnost i napredak te regije.

„Proces proširenja neprocenjivo je sredstvo za postizanje sigurnosti, stabilnost i napretka zapadnog Balkana. Sigurnost i stabilnost zapadnog Balkana nedeljive su od sigurnosti EU“, navodi se u saopštenju sa sastanka.

Na sastanku je pozdravljen godišnji izveštaj o napretku zemalja kandidata za članstvo, za koji se navodi da daje „uravnoteženu analizu“, ali se predlaže uvođenje češćih izveštaja o ostvarenom napretku zemalja kandidata za članstvo u EU.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh