Novosti online

Мориси – градоначелник Лондона

Иако се током читаве каријере Стивена Партика Морисија једнако писало о његовим музичким бисерима и контроверзама које је изазивао својим коментарима, опет је као шок стигла вест да ће се славни музичар можда отиснути у политику.

Британска штампа је пре неколико дана осванула испуњена текстовима са истим насловом – „Мориси градоначелник?” Није у питању његов родни Ланкашир, нити Манчестер, у коме је одрастао и направио каријеру са „Смитсима”, нити Лос Анђелес у коме већ годинама живи, већ енглеска престоница.

Славни у „раљама градске политике”
Ако би се прихватио „изборног подухвата” Мориси би само употпунио подугачак списак личности из света шоу бизниса који су се опробали у „раљама градске политике”. Још се 1969. писац Норман Мајлер, аутор чувеног романа „Голи и мртви” укључио у трку за градоначелника Њујорка, завршивши „тек” четврти на изборима.Глумицу Гленду Џексон, која је жарко желела да води Лондон, њена Лабуристичка партија 2000. није подржала. Зато је глумцу Џозефу Естради пошло за руком да на врхунцу каријере постане најпре градоначелник, а потом и председник Филипина. Иако је због корупције ухапшен, вратио се глуми, али и политици, а већ трећу годину је градоначелник Маниле.Легенда великог платна Клинт Иствуд је две године, у другој половини осамдесетих, био градоначелник калифорнијског градића Кармела, који је надомак његовог родног Сан Франциска, а његов млађи колега Алек Болдвин најавио је да ће се кандидовати за градоначелника Њујорка на изборима 2017.

Отуда ова вест да енглески музичар, иначе потомак ирских емиграната, размишља да се укључи у трку за градоначелника Лондона звучи још бизарније.

Мориси, иначе вегетаријанац од 11. године и велики борац за права животиња, озбиљно разматра понуду партије „Animal Welfare” (која се такође бори за права животиња, али и за животну околину) да буде кандидат ове партије за градоначелника, објавио је „Гардијан”.

Музичар се само огласио саопштењем у коме истиче да друштвена правда за животиње није превелик захтев и нагласио: „Мора да постоји институционални глас против паклене и архаичне друштвене неправде спрам животиња у Уједињеном Краљевству само због тога што ’не говоре’ енглески.”

Мориси, који је са гитаристом Џонијем Маром 1982. основао „Смитсе”, бенд, који, иако је објавио само четири албума, и данас важи за један од најутицајнијих састава, може да се похвали и успешном соло каријером.

После десетак соло албума, за многе је и даље икона модерног инди-рока и један од највећих поп-лиричара, кога је овдашња публика уживо гледала два пута – на „Егзиту” 2006. и у Београду 2014. Музички утицај користио је и за друштвени активизам, а почесто је и шокирао својим ставовима: критиковао је Маргарет Тачер, Роналда Регана, Дејвида Камерона, британску краљицу, оптуживан је за расизам, а и данас је његово сексуално опредељење мистерија. Још 2007. у интервјуу за магазин НМЕ говорио је да нема ништа против људи из других земаља, додавши:

„Прилив огромног броја емиграната који долазе у Енглеску доводи до губљења британског идентитета. Ако се шетате лондонским Најтсбриџом, чућете све само не енглески акценат…”

Да би се укључио у трку, неопходно је да Мориси скупи 330 потписа, а избори за првог човека Лондона заказани су за 5. мај.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh