Novosti online

Москва поштује нафташки договор са Ријадом

Водећи светски произвођач нафте – Русија је у фебруару произвела исто црног злата колико и у јануару, баш како је средином прошлог месеца обећала Саудијској Арабији, Катару и Венецуели.

„Непромењена руска фебруарска производња нафте (10,88 милиона барела дневно) први је условни знак поштовања споразума који су средином прошлог месеца чланице ОПЕК-а постигле са једном нечланицом од 2001. године”, пренео је јуче Ројтерс.

Стрмоглав цене нафте од јуна 2014. године до овог јануара од скоро 70 одсто нагнао је Русију и ОПЕК да након вишегодишњих отпора ове зиме коначно пронађу какав-такав договор за решавање заједничког проблема.

Тим поводом Русија, Саудијска Арабија, Катар и Венецуела су 16. фебруара на састанку у Дохи постигли условни међусобни договор о замрзавању своје производњу на јануарском нивоу. Русија је у јануару иначе произвела највише нафте на месечном нивоу у последњих 30 година. Саудијска Арабија још није изнела податак о производњи у фебруару, али подаци Ројтерса указују да „није дошло до повећања”, навела је јуче британска агенција.

У међувремену, квартет произвођача нафте је у Дохи одлучио да пита и друге произвођаче да се придруже договору о замрзавању. Александар Новак, руски министар енергетике, саопштио је у уторак да је „критична маса” земаља произвођача 73 одсто светске нафте (од Омана до Мексика, али још не и Иран) прихватило да замрзне производњу на јануарском нивоу.

Вест о договору 73 одсто држава произвођача нафте – условном и још без механизма надзора замрзавања – била је довољна да у уторак подстакне раст цене барела изнад 37 америчких долара. Узлазни тренд цене настављен је и јуче, након вести да је Русија у првом месецу важења „Доха договора” испоштовала тај споразум. Претходни слични покушај договора ОПЕК-а и Русије 2001. године неславно је пропао, због одлуке Москве да га не поштује.

Да ли је одлука о замрзавању производње увод у договор о осетном смањењу нафте, како се надају берзе, или је направљен рачун без крчмара с обзиром на то да некадашњи мегаизвозник Иран шаље противречне сигнале поводом „Доха споразума”?

У међувремену, америчка инвестициона банка Голдман Сакс процењује да глобалне резерве непродате нафте расту тако драматичном брзином – да ће се свет решити тог вишка тек 2021. године.

То што водећи произвођачи нафте и данас бесомучно пумпају црно злато, могло би ускоро престати, поручују из Удружења произвођача енергената САД.

„Има много геополитичких дешавања која би се могла умешати у деловање тржишта. Нестабилности у низу петропроизвођача може их навести да смање производњу црног злата”, преноси агенција Спутњик изјаву Барија Вортингтона, извршног директора Асоцијације за енергију САД У Вашингтону истовремено процењују да је ОПЕК на заласку снага.

Нафташи чија је производња скупа треба или да смање трошкове, нађу готовину или да се повуку из бизниса, саудијски министар енергетике Али ел Наими, де факто лидер ОПЕК-а, поручио је недавно елити америчких нафташа на петроконференцији у Хјустону.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh