Novosti online

Музиком помажу лечење другара

Суботица – У последња два месеца са проби оркестра основне школе „Сечењи Иштван” нико од тридесетак чланова није изостао. Два пута седмично вредно се свира и уче нови аранжмани, а разлог ентузијазму није само репертоар сачињен од класика попа, рока и панка, већ и чињеница да свирају како би помогли својим другарима.

Оркестар школе „Сечењи Иштван” за 13. фебруар организује концерт за своје другаре, под називом „За Леу и Дамјана”. Дамјан је ученик четвртог разреда ове школе, један од најбољих ученика у генерацији, прошле године проглашен за друга за пример, којем је откривено малигно обољење. Тешка дијагноза није га спречила да настави да долази у школу, када год му то здравље дозволи и учествује у многим активностима. Леа је бивша ученица ове школе, сада је у гимназији за талентовану децу на мађарском језику „Костолањи Деже”, и ћерка учитељице у „Сечењи Иштвану” са такође тешком дијагнозом.

„Ми желимо да помогнемо нашим и садашњим и бившим ученицима у ситуацији када им је та помоћ најпотребнија, и одлучили смо да то учинимо кроз наступ нашег оркестра. Много је разлога у прилог томе, на тај начин не само што и ми доприносимо, јер приход од концерта је намењен за даље лечење ове деце, већ и јавности скрећемо пажњу да им је помоћ потребна. Међутим, као педагогу изузетно ми је важно и што истовремено учимо децу да је помагање другом, један од најплеменитијих човекових позива”, каже за „Политику” Весна Вајс, директорка школе „Иштван Сечењи”.

Специфичност школског оркестра је што у њему учествују деца која су музику упознала и савладала управо у школи, тек петоро или шесторо ђака похађа паралелно и Музичку школу, али и што када наставник Шандор Тамаш подигне диригентску палицу слушају га не само ученици, већ и њихове маме и тате, па и баке и деке, и бивши ученици, чланови руководства школе као и пријатељи школе. Јер, уз ученике, сви они чине оркестар, тако директорка свира флауту, професор географије клавир, у оркестру су и музикални родитељи и школа је веома поносна што је успела да на овај начин око племенитог циља повеже ширу заједницу.

Школа је сличан концерт за помоћ друго двоје својих ученика организовала и 2017. године када су прикупили око хиљаду евра. У међувремену, девојчица Лора је излечена и са родитељима је променила и место боравка. Овога пута у организацији концерта сарађују са Гимназијом „Костолањи Деже”, с обзиром на то да је Леа њихов ученик, а у сусрет је изашао и град који им је за концерт бесплатно уступио Велику већницу у Градској кући.

„Важно нам је и што успевамо овим концертом да повежемо генерације, и кроз учешће средње школе, и кроз учешће родитеља и пријатеља школе, а ово је била и лепа прилика да децу учимо и вредној супкултури и композицијама које можда нису још имали прилике да чују а сада знају и за „Битлсе”, „Клеш”, „Нирвану” или за некадашњи омладински фестивал у Суботици и његове победнике групе КУД „Идијоти” и „Филм”, наводи директорка Вајс која је уверена да је музика моћно средство у социјализацији деце и да је учење хуманости такође део образовног процеса.

Оркестар школе настао је пре десетак година када је наставник Тамаш на тавану пронашао неколико занемарених инструмената. Уз подршку школе их је обновио, купљени су нови, а музика је постала један од начина комуникације и увођења у заједницу и ромске деце која су враћена из иностранства и нису знала језик нове средине као и деце из социјално угрожених породица. У протеклој деценији оркестар се тако развио да су посредством ЕУ фондова, као школа која је проглашена центром за таленте, добили три хиљаде евра за снимање дечије опере на музику Ференца Ковача и текст Рите Флејс, што је пројекат који треба да остваре ове године.

А. Исаков

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh