Novosti online

На Гочу бољи услови за науку и туризам

Гоч код Краљева – После више година небриге на планини Гоч, са краљевачке стране, предстоје позамашна улагања. Не само из касе локалне самоуправе већ и од других инвеститора, а да није реч о пуком планирању и обећањима, новинари су недавно имали прилику да разгледају нови објекат Шумарског факултета из Београда. Реч је о познатој „Пирамиди“, и окончаним радовима на рушењу старе зграде и на тој локацији подизању нове. Тај посао обављен је за непуне две године, уз помоћ Европске уније од око милион евра.

– Ми сада поседујемо зграду од 1.200 квадратних метара корисног простора у ком ће се одвијати теренска, тј. практична настава за наше студенте и спроводити научноистраживачке активности. Овај објекат је у самој научној бази од око 3.700 хектара шуме, коју смо још педесетих година од државе добили на управљање. Ради се и о заштићеној зони, тако да водимо рачуна и о таквом виду заштите овдашње природе – објаснио је др Ратко Ристић, декан Шумарског факултета у Београду.

Професор Ристић је још додао да ће „Пирамида“, у време кад се не користи у научне сврхе, бити на располагању туристима. Поменути факултет сада на Гочу, рачунајући и друге објекте, располаже са око 140 лежајева, па за ову установу није занемарљив приход од издавања соба, апартмана и простране конгресне сале љубитељима планине и скијања, али и учесницима разних семинара и саветовања.

Тако повољни услови за смештај, посебно студената, подстакао је представнике локалне самоуправе да покрену иницијативу и о отварању више шумарске школе у Краљеву, чији би студенти, такође, овде имали практичну наставу.

– У разговорима са деканом Ристићем покренули смо идеју краљевачке шумарске школе за отварање те више образовне установе у којој би се школовали стручњаци из области ловства и заштите животне средине. Било би то значајно за читав Рашки округ, јер су поред Гоча Копаоник, Голија, Жељин, Чемерно, Столови… Поред шумског богатства те планине су привлачне и за ловни туризам. Но, ово је само почетак, па предстоји још низ законодавних и других активности да би се ова иницијатива реализовала – објаснио је Небојша Симовић, начелник Рашког округа.

Он је још напоменуо да је окончан избор извођача радова на градњи новог павиљона од око 1.700 квадрата за потребе смештаја деце, јер су садашњи у лошем стању. Радови би требало да почну крајем марта, а град Краљево је буџетским планом наменио око 80 милиона динара за ту инвестицију. Пошто је Гоч одувек важио за дечију планину, за прве скијашке кораке за наредну зиму локална власт има и амбициозне планове, поготово у смислу побољшати услове на скијалишту, тј. постављању нове жичаре, ски лифта и набавке новог табача за снег.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh