Novosti online

Награду која се у Португалу додељује младим научницима добила научница из Србије

Највреднију награду „IBM Portugal” која се у Португалу додељује младим научницима, ове године добила је научница из Србије Марија Вранић, саопштено је данас из Министарства просвете Србије.

Марија је награђена за истраживање које описује интеракције ласера са материјом у екстремним условима, на високим енергијама. Како је наведено, српска научница је тим отворила врата не само за фундаментална истраживања, већ и за индустријске и медицинске потребе, преноси Бета.

У саопштењу је наведено да ће у екстремним условима моћи да се добију Икс-зраци или гама-зраци, који могу да произведу „фотографије” налик рендгенском снимку, али са много бољом резолуцијом и контрастом од рендгенског снимка и то све у три димензије.

У медицини, то ће омогућити побољшану дијагностику, док ће у индустрији такав начин снимања моћи да се користи за испитивање квалитета критичних компоненти, попут делова мотора авиона.

Марија је завршила Математичку гимназију у Београду, затим је студирала на Физичком факултету у Београду, а дипломски је радила на Институту за физику, у лабораторији за гасну плазму.

За време студија била је млађи сарадник у Петници и члан студентске организације Борд европских студената технике (БЕСТ).

На основу стипендије Министарства науке и технике у Португалу, Марија је докторске студије завршила у Лисабону, након чега је један период провела у Прагу на пројекту чији је циљ конструисање ласера десет пута веће снаге од тренутно најмоћнијег у свету.

Марија живи и ради у Лисабону, у групи за ласерску плазму факултета „Instituto Superior Tеcnico”.Марија је други добитник из Србије португалске престижне награде за младе научнике. Пре десет година победио је др Марко Беко, који је редовни професор и програмски директор на Универзитету Лузофона у Лисабону. Он је признање заслужио за истраживање и области бежичних комуникација, МИМО технологије.

„IBM Portugal” већ 28 година награђује научне радове који ефикасно примењују алгоритме или компјутере најновије генерације за истраживања у разним областима науке.

О значају признања које се додељује од 1990. говори чињеница да је на церемонији уручења награде учествовао и председник Португала Марсело Ребело де Соза.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh