Gradovi

Neophodno jačanje mirnog rešavanja radnih sporova

BEOGRAD – Za dalje jačanje insituta mirnog rešavanja radnih sporova i efektivne izmena zakona koje će ići u tom pravcu, neophodno je dalje unapređenje saradnje između poslodavaca, sindikata i javnog sekora, zaključili su danas učesnici konferencije „Mirno rešavanje radnih sporova“.

Iako je još 2004. godine kao jedna od mera prevencije za sudsko rešavanje sporova iz radnih odnosa usvojen Zakon o mirnom rešavanju radnih sporova, različiti faktori i okolnosti uticali su na to da ovaj institut ostane nedovoljno vidljiv i afirmisan u našoj državi i nakon više od 10 godina njegove primene, navodi se u saopštenju Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova.

U cilju prevazilaženja okolnosti koje su doprinele da sudska zaštita i dalje ostane primaran oblik rešavanja sporova, održana je današnja konferencija u okviru projekta Socijalni partneri zajedno za unapredivanje radnog zakonodavstva u Republici Srbiji.

Konferenciju, koja je održana u hotelu „Srbija“ otvorio je pomocnik ministra za rad boračka i socijalna pitanja Zoran Lazić.

Učesnicima su se obratili i direktor Republicke agencije za mirno rešavanje radnih sporova Mile Radivojević, izvršni direktor UG Inicijativa za razvoj i saradnju Miodrag Nedeljković.

Nedeljković je tom prilikom učesnicima predstavio dosadašnje rezultate postignute na prošlim projektima, a Miranović je govorio o projektu, njegovim ciljenima i aktivnostima iz 2016. godine.

Članovi ekspertskog tima koji su cinili predstavnici UGS Nezavisnost Sladana Kiković, ŠŠ – Aleksandar Marković, UPS – Svetlana Budimčević predstavili su preporuke za izmenu Zakona o mirnom rešavanju radnih sporova.

U završnom delu konferencije zamenik direktora Republicke agencije za mirno rešavanje radnih sporova Ivica Lazović i miritelji i arbitri Danijela Koštan Kovačević i Vera Kondić su podelili svoja dosadašnja iskustva i ukazali na prednosti samog instituta mirnog rešavanja radnih sporova.

Učesnici su imali priliku da tokom konferencije direktno postavljaju pitanja projektnim partnerima, miriteljima, arbitrima, predstavnicima Ministarstva za rad, zapošljavanje, boracka i socijalna pitanja, predstavnicima Republicke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, kao i da steknu uvid u sam institut mirnog rešavanja radnih sporova i njegove prednosti u odnosu na sudsko rešavanje radnih sporova.

Projekat Socijalni parneri zajedno u podršci zakonodavnim izmenama indtituta mirnog rešavanja radnih sporova pomaže švajcerska fondacija – Solidar Svis, Kancelarija u Srbiji.

Foto Tanjug/O.Toskić, arhiva

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh