Novosti online

Неприхватљива условљавања Приштине

Као Европска унија, и САД су затражиле од косовских институција да, што је пре могуће, укину или суспендују таксе од 100 одсто на производе из централне Србије и БиХ. Вашингтон је средином јануара, преко дипломатске мисије у Приштини, предузео „дипломатску офанзиву” за суспензију одлуке о наметнутим таксама, како би „отворили пут за постизање финалног споразума са Београдом”.

Међутим, Рамуш Харадинај остао је при ставу да ће таксе од 100 одсто на производе из Србије укинути пошто добије међународне гаранције да ће финални споразум Београда и Приштине резултирати „узајамним признањем”. Иако се очекивало да ће недавни састанак америчког амбасадора у Приштини Филипа Коснета са Харадинајем и Кадријем Веселијем, резултирати одлуком о укидању додатних такса, то се није догодило. Упркос инсистирању америчког дипломате да Приштина суспендује таксе, Харадинај је остао при максималистичком ставу да таксе остају до „нормализације односа Београда и Приштине”.

Иако су САД писменим путем свој захтев око такса условили даљом подршком „трансформацији косовских безбедносних снага”, Харадинај је игнорисао поменути захтев, који је истакла и ЕУ. Увођење антицивилизацијских такса проузроковало је и општу политичку конфузију и кризу, па се више не зна ко је власт, а ко опозиција на КиМ.

Из Србије је исказана резерва према сигналима из Приштине о могућем укидању такса, али је изражена нада да ће до тога ипак доћи. Притисак из међународне заједнице у том правцу све је већи, али је Приштина много пута до сада показала да се не држи никаквих договора, јер искуство говори да се превртљивим и криминогеним албанским званичницима не може веровати.

САД су још неколико пута поново позвале Приштину да суспендује таксе, како би се отворио пут постизању свеобухватног споразума са Београдом, уз упозорење да ће у супротном, ако и даље буду радили против интереса САД, бити последица по билатералне односе са Америком. Поставља се питање какав ће бити коначан став Вашингтона, главног спонзора тзв. косовске независности, и да ли ће са речи прећи на дела и увести санкције Приштини?

Док је Хашим Тачи наводно за укидање таксе, Весели је предложио суспензију таксе на робу из Србије и БиХ на 120 дана. Оцењено је да су изјаве амбасадора Коснета, који није помињао укидање, већ само привремену суспензију такса, „јасно на линији са предлогом Веселија”. Документ садржи услове за суспензију, мере током периода суспензије, као и повраћај таксе и пун реципроцитет са Србијом и БиХ. Овакав предлог условљавања заправо је још гори по Србију и тежи од режима таксе од 100 одсто.

Само неколико дана пошто је сам предложио суспензију такса, Весели је „окренуо плочу” и рекао да ће оне остати на снази да се заштите косовски интереси. Поновио је да се интензивно ради и на конкретним решењима, попут суспензије као привремене мере. Додао је да за то време могу да се „предузму мере да на Косово не могу да уђу производи српског порекла, ако се не поштују његове институције”. Косовска страна спроводи све могуће акције, купује време, само да се не наставе разговори са Београдом, а таксе сматра свршеним чином.

Последњи рок за укидање такса наводно је био 4. фебруар, што се није десило. Будући да је тзв. Харадинајева влада „на стакленим ногама”, и да су ванредни парламентарни избори извесни, Харадинај игра на карту популизма и чврсто се држи флоскуле да ће „таксе бити суспендоване када Србија призна косовску независност”. Из Београда је поручено да Приштина са Србијом не може да разговара „језиком притисака и уцена”. Таксе треба укинути без икаквог условљавања, као предуслов за наставак дијалога Београда и Приштине.

САД су незадовољне непослушношћу Харадинаја, који упорно одбија да изврши налог Вашингтона и суспендује наметнуте увећане таксе. САД су посебно иритиране Харадинајевим писмом којим је од земаља Квинте, а посебно од САД и Брисела, тражио да иницирају и организују међународну конференцију о косовском питању у замену за укидање такса, уз одређене услове.

Својим ригидним ставовима, којима је отворио фронт са западним земљама, па и САД, Харадинај практично покушава да сакупи поене на домаћем терену. Поновио је више пута да би, чак и да се распадне владајућа коалиција, таксе остале на снази до избора нове владе, што би значило да би бриселски дијалог био замрзнут у наредних неколико месеци.

Економиста, научни саветник

Прилозиобјављениу рубрици „Погледи”одражавајуставовеаутора,не увек и уређивачкуполитикулиста

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh