Gradovi

Nevladine organizacije: Izborno pravo gradjana Srbije je ugroženo

Više od 20 organizacija civilnog društva ocenilo je danas da je u Srbiji ozbiljno ugrožen demokratski izborni proces i da je neophodno što aktivnije delovanje domaćih i medjunarodnih organizacija kako bi se zaštitila slobodni i demokratski izbori.

U zajedničkom zaopštenju 24 nevladine organizacije apelovale su na gradjane i druge organizacije civilnog društva da se uključe u kontrolu celokupnog izbornog procesa i sprečavanje nepravilnosti i ukazivanje na njih, a na medjunarodne organizacije da mnogo aktivnije budu uključene u monitoring izbornog procesa u Srbiji.

NVO su apelovale i na same izborne štabove i političke stranke da se problemu regularnosti izbora u potpunosti posvete i da ustanove efikasne mehanizme za njihovu kontrolu.

Kako se navodi, veliku bojazan predstavlja činjenica da bi, prema rečima pravnih eksperata, izborno pravo gradjana moglo da bude ugroženo i od Republičke izborne komisije (RIK).

„RIK je, naime, uspostavio novi, veoma sporni mehanizam načina utvrdjivanja izbornih rezultata proširujući svoja ovlašćenja, medju kojima je i prepravljanje javnih isprava, što predstavlja ozbiljno krivično delo“, piše u saopštenju.

Dodaje se da posebno zabrinjava činjenica da vladajuća koalicija u RIK-u ima većinu, protivno zakonu koji predvidja da nijedna stranka niti koalicija ne sme da ima natpolovičnu većinu u sastavu organa za sprovodjenje izbora.

Nevladine organizacije pozvale su Ustavni sud da blagovremeno reaguje na pokušaje državnih organa da donošenjem podzakonskih akata o izbornom procesu a koji su u suprotnosti sa izbornim zakonima narušavaju zakonitost i regularnost izbora.

„Iskustvo na nekoliko prethodnih izbora, kada je dolazilo do sistematskog kršenja izbornih pravila, uključujući i zastrašivanja i ucenjivanja, pa čak i fizičko nasilje – ukazuje da bi i na samim biračkim mestima moglo doći do ozbiljnih nepravilnosti koje mogu ugroziti regularnost izbora“, navele su NVO.

One su dodale da postoje i brojne birokratske prepreke za glasanje gradjana koji žive u inostranstvu, kao i neadekvatni mehanizmi za zaštitu regularnosti tog glasanja.

U saopštenju se ukazuje i da su slobodni i fer izbori od 2012. do danas sve više ugroženi i zbog katastrofalne medijske scene u Srbiji i da sva istraživanja pokazuju da ogromna većina medija apsolutno favorizuje kandidata vladajuće koalicije, a sa druge strane vodi kontinuiranu kampanju protiv njegovih suparnika, kao i da neki mediji ne krše samo etički kodeks novinarstva nego i zakone.

Potpisnici apela su Gradjanske inicijative, Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, Yucom, Centar za praktičnu politiku, Fond za humanitarno pravo, NUNS, NDNV, Inicijativa mladih za ljudska prava, Transparentnost Srbija, Centar za regionalizam, Forum ZfD, Vojvodjanski gradjanski centar, Mreža odbora za ljudska prava u Srbiji.

Apekl su potpisali i Novosadski humanitarni centar, Sandžački odbor za ljudska prava, Centar za demokratiju i razvoj juga Srbije Nova Naša reč, Centar gradjanskih vrednosti – Subotica, Centar za interkulturnu komunikaciju, Akademska inicijativa Forum 10, Zelena mreža Vojvodine, Centar za održive zajednice, Kulturanova i SOS Ženski centar Novi Sad.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh