Novosti online

Нова – стара лица за градоначелника Новог Сада

Нови Сад – Председник ДСС-а у Новом Саду Борко Илић чуди се зашто новинари и пред ове локалне изборе питају странке ко ће бити њихов кандидат за градоначелника. Па, бирају се страначке листе, подсећа он, али и признаје: логично је да је онај који је први на изборној листи кандидата за одборнике буде промовисан и као будући градоначелник.

Његов ДСС јуче је предао заједничку листу са Дверима, а Илић је на њој први. Засад је најмлађи међу конкуренцијом „првих с листе“. Рођен је 1980, дипломирани је економиста. Био је републички и покрајински посланик, а сада је заменик новосадског градоначелника Милоша Вучевића (СНС).

На критике Вулиновог Покрета социјалиста да се „пупчаном врпцом“ везао за ту фотељу, а да су ДСС и Двери критичари СНС-а, Илић одговара да они „нису комунисти, као неки, па да из централе добијају налог с киме могу у коалицију“.

„Другачији смо и у смислу тога да Нови Сад желимо да вратимо у руке Новосађана. Немогуће је да међу Новосађанима не може да се нађе начелник полиције, да нема добрих судија, да град не дигне глас против тога да се у Београду одлучује о парама које праве Новосађани“, каже Илић.

Градоначелник Вучевић (рођен 1974), адвокат и вођа напредњака у Новом Саду, највероватније ће поново затражити мандат. На чело града дошао је у септембру 2012, након мајских избора те године, у тзв. прекомпоновању градске власти окупљене тада око демократа и лигаша, којима су коалициони партнери окренули леђа. Збацио је адвоката Игора Павличића, који је био загазио у други градоначелнички мандат. Тада је поручио да је „време за градоначелника који решава проблеме“. Син је адвоката Зорана Вучевића, бившег радикала и председника Скупштине града.

Уочи прошлих избора Вучевић је био ново лице на политичкој сцени града који је описао као успавану лепотицу. Недавно је казао да је као највећи терет у мандату осећао 12 милиона евра који су морали да буду плаћени због случајева АТП „Војводина“, „Боровица“ и ПУ „Радосно детињство“. Тврди да је сада град финансијски најстабилнија локална самоуправа и прва у земљи која је повукла конкретне потезе у реорганизацији јавног сектора. Тај сектор је ипак добијао значајне буџетске субвенције не би ли опстао. Али субвенције су добијали и приватни вртићи, не би ли се смањиле листе чекања деце за смештај у градској установи, што је годинама велики проблем.

Незапосленост је, међутим, и даље критична тачка. Део решења он види у доласку у Нови Сад два страна инвеститора, „Лира“ и „Делфаја“, произвођача ауто-опреме, за које је влада Србије дала субвенције. Његов СНС који води у Новом Саду жесток је критичар ДС-а, странке коју упорно подсећа на „мираз“ који му је остављен после њихове власти у граду.

„После четири године власти напредњака у Новом Саду, они и даље за своје лоше потезе оптужују претходнике. А ми имамо сада само један циљ: излазимо на изборе са програмом који су урадили наши стручни и образовани људи, како бисмо видели леђа онима који су град довели до понора“, каже кандидат новосадског ДС-а за градоначелника Вељко Крстоношић. Како наводи, комунални сектор доведен је до краха, повећан је порез грађанима на имовину, уведена је димничарина, а огромна средства град ће уложити због инвестиције „Лира“ без сигурности да ће то бити дугорочно корисно граду.

Крстоношић има 39 година, докторат на Технолошком факултету Универзитета у Новом Саду и запослење у Заводу за фармацију Медицинског факултета. Покрајински је посланик и одборник у Скупштини града у два мандата. Син је познатог новосадског архитекте Мирослава Крстоношића.

Социјалисти и Јединствена Србија су прво место на заједничкој изборној листи за одборнике у Новом Саду резервисали за Слободана Цветковића, председника градског одбора СПС-а и генералног директора Новосадског сајма. Дипломирао је и магистрирао на Факултету за трговину и банкарство при Универзитету „Браћа Карић“. Био је кадар Карићевог ПСС-а у време када је та странка 2004. постала део тадашње покрајинске власти, а он помоћник секретара за културу и јавно информисање, где се задржао све до 2012.

————————————————-

Две улоге Чанка

Можда је највеће изненађење међу новосадским кандидатурама име Ненада Чанка. Осим што је први на републичкој изборној листи (коалиција са ЛДП-ом и СДС-ом), председник ЛСВ-а исто место заузима и на одборничкој листи за Нови Сад. Давне 1974, у фотељи градоначелника седео је његов отац Милан Чанак.

„Градски одбор још није заузео став око кандидовања градоначелника“, каже шеф изборног штаба ЛСВ-а Роберт Колар и додаје: „Велики број људи на нашој листи могао би да се прихвати те обавезе и да је обавља часно, поштено и стручно, а сасвим сигурно далеко боље него што су то радили претходни и актуелни градоначелници и градоначелнице Новог Сада који су углавном производили афере, плаћања енормних пенала, злоупотребљавали положаје и гађали се празним обећањима.“

————————————————-

Радикали иду с Јакшићем

На изборној листи радикала за Нови Сад налази се Ђурађ Јакшић (1977) као први кандидат те листе за одборнике у Скупштини града. Председник је Градског одбора СРС-а у Новом Саду, где је и одборник. Историчар је, запослен у Заводу за заштиту споменика културе Новог Сада.

Изборну документацију су до јуче предали и СВМ, као и Народни покрет „Динара–Дрина–Дунав“ Томислава Бокана.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh