BG

Нови парк од Бетон хале до Панчевачког моста

Шта повезује Новака Ђоковића, бизнисмена Милана Бека, Светску банку и УНДП? Одговор је линијски парк – будућа зелена оаза која ће се протезати на 4,7 километара од Бетон хале до Панчевачког моста. Пројекат за уређење 47 хектара у доњем Дорћолу израдиће америчка компанија „Дилер Скофидио и Ренфра”, а требало би да га финансира „овај квартет”, каже за „Политику” градски урбаниста Марко Стојчић. Архитекте из Њујорка стижу сутра у дводневну посету Београду када би требало да се договоре детаљи у вези са потписивањем уговора. Делегација из „Велике јабуке” посетиће и Републику Српску јер је, каже Стојчић, виђена као аутор дела меморијалног комплекса логора Јасеновац.

– Разговарали смо са све четири стране и пристали су да финансирају мастер план будућег линијског парка и надам се да ћемо уговор потписати до краја месеца како би архитекте које су пројектовале сличне паркове, „Хај лајн” на Менхетну и „Зарјадје” у Москви, могле од маја да раде пројекат чије ће идеје бити уткане у план детаљне регулације београдског парка – истиче Стојчић и додаје да је идеја да се ангажује биро из Њујорка потекла, између осталих, и од њега.

Реч је о простору који је заузимала железничка пруга, а идеја града је, додаје Стојчић, да се повеже запуштени део Дорћола уз реку и центар Београда. Прва фаза трансформације те целине биће потез од Бетон хале до тениских терена Ђоковић, а последња ће обухватити залеђе Луке Београд са којом град годинама води спор око власништва над земљиштем што је била главна кочница да власник „Луке” Милан Беко започне градњу „града на води”, претече „Београда на води”, који је пројектовао Данијел Либескинд, амерички архитекта пољског порекла.

– Беко је заинтересован да финансира део пројекта од Панчевачког моста до Марине Дорћол како решења америчких архитеката не би била у супротности са пројектом који он у том делу планира да развија – наглашава Стојчић.

Градски урбаниста нема дилему да ће тај простор бити најатрактивнија рекреативно-забавна зона која треба да помири потребе Београђана и нову архитектуру коју ће осмислити „Дилер Скофидио и Ренфро”, како каже, мајстори за осмишљавање атракција, и да ће привући грађане да бораве у будућем парку.

– У овај пројекат максимално ћемо укључити и домаће архитекте јер је реч о великом простору. Професор Брана Митровић већ има предлоге за потез око СЦ „Милан Гале Мушкатировић” – наглашава Стојчић.

За редизајн напуштене деонице централне њујоршке пруге на западној страни Менхетна у дужини од око три километра прикупљено је 720 идеја из 36 држава пре него што су посао између осталих добили „Дилер Скофидио и Ренфра”, а за трансформацију београдског приобаља конкурс је изостао.

Зашто?

– Размишљали смо да ли нам је јавно надметање потребно или не. Схватили смо да ћемо изгубити доста времена и да ће светске архитекте бити и те како заинтересоване за тај простор, што би смањило шансу домаћим пројектантима који немају велико искуство у преобликовању оваквих простора. Можда звучи нелогично, али избегавањем конкурса даћемо већу шансу домаћим архитектама који ће заједно са америчким колегама 47 хектара претворити у атрактиван парк – наглашава Стојчић.

Служба за урбанизам

Служба за урбанизам која ће окупити 10 стручњака биће формирана 24. априла на седници Скупштине града, најављује Марко Стојчић. Она ће бити подређена градском урбанисти, а директор службе биће архитекта Данијела Корица која на ту позицију долази из Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Београда.

– Свако од њих добиће област за коју ће бити задужен попут естетике простора, квалитета пројеката за јавне објекте… Ове године истиче важност 104 плана детаљне регулације и очекују нас измене ГУП-а и Плана генералне регулације. Нисам задовољан брзином којом се планови израђују и даћу све од себе да се тај процес убрза, али и да буде што мање нелогичности и неправди у планској хијерархији – обећава Стојчић.

Шпанска кућа – први радни задатак

Градски урбаниста нема сумњу да ће следеће године почети уређење Шпанске куће, објекта без крова и прозора у Улици браће Крсмановић 2, у кућу архитектуре.

– Првог дана када сам именован на функцију градског урбанисте најпре сам позвао Секретаријат за инвестиције да им кажем да тај посао убрзају. Генерални пројекат куће архитектуре је на Комисији за капиталне пројекте. Град ће финансирати тај пројекат и није искључено да ћемо расписати конкурс за уређење објекта. У року од две до две и по године он би требало да буде центар окупљања београдских архитеката – каже Стојчић.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh