Zdravlje

Novi Sad: 14 uzoraka komaraca sa virusom Zapadnog Nila

NOVI SAD – Na 12 uzoraka komaraca uzetih na području Veternika i na dva uzorka uzeta na Petrovaradinu, u Institutu za javno zdravlje Vojvodine detektovano je prisustvo virusa Zapadnog Nila, saopšteno je danas iz preduzeća „Ciklonizacija“ d.o.o. iz Novog Sada.

U saopštenju se navodi da se monitoring na virus sprovodi tokom jula i avgusta i da na 28 28 uzoraka komaraca koje je „Ciklonizacija“ sakupila tokom jula na teritoriji grada Novog Sada i prigradskih naselja, u Institutu za javno zdravlje Vojvodine nije detektovano prisustvo virusa Zapadnog Nila, a da je pomenutih 14 uzoraka u kojima je detektovano prisustvo virusa uzeto početkom avgusta.

„Na osnovu pomenutih istraživanja, „Ciklonizacija“ je proteklih dana izvela niz kombinovanih tretmana protiv komaraca upravo na području Petrovaradina i Veternika, kao i okolnih naselja, posebno Avijatičarkog naselja i Novog naselja. Praćenje situacije je kontinuirano, te su na analizu upućeni i novi uzorci komaraca, a rezultati se očekuju krajem ove nedelje“, kaže se u saopštenju.

Iz „Ciklonizacije“ ističu da je ovogodišnja sistematska akcija zaštite zdravlja građana Novog Sada od komaraca počela u martu i da će trajati sve dok to budu zahtevali vremenski uslovi, te da se akcija sprovodi po najsavremenijim metodama i modernom opremom, po ugledu na najrazvijenije zemlje Zapadne Evrope.

„Činjenica je da već nekoliko godina vremski uslovi značajno odskaču od onih u prosečnim godinama, a da su ove godine sezonu borbe sa komarcima obeležili praktično tropski uslovi, odnosno uslovi idealni za hiperprodukciju komaraca i veoma teški za njihovo suzbijanje. Ilustracije radi, u ovom mementu je izašla sedma generacija rečnih komaraca ove godine na Dunavu, dok u prosečnoj sezoni izađu svega dve generacije“, naglašavaju iz „Ciklonizacije“.

Pored toga, kako objašnjavaju, grad Novi Sad graniči sa opštinama čiji su budžeti za borbu protiv komaraca veoma ograničeni, što dovodi i do migracija komaraca na teritoriju grada.

Virus Zapadnog Nila je na području Srbije prvi put zvanično registrovan 2012. godine, mada se pretpostavlja da je prisutan i duže. Jedini efikasan način borbe protiv širenja na ljude su preventivni tretmani protiv komaraca i držanje njihove brojnosti ispod kritične.

Rezervoar virusa su ptice, a sa ptica ga na ljude prenosi komrac „culex pipiens“ – komarac koga kod nas zovemo kućni, a čija su staništa kanali, bare, manje vodene površine, dvorišta, zapušeni oluci, septičke jame, bačene gume, burad za zalivanje, kišnjilare i podrumi u kojim se zadržava voda.

Doprinos u zaštiti od komaraca, kako kažu u „Ciklonizaciji“, mogu dati i sami građani tako štoće redovno prazniti sudove u kojima čuvaju vodu, održavati kanale i oluke i proveravati zaptivanje septičkih jama.

„Za borbu sa ovim komarcima „Ciklonizacija“ je, u saradnji sa gradskom upravom, obezbedila BTI tablete. Reč je o biološkom preparatu koji uništava larve komaraca, a svi građani koji imaju pomenuta potencijalna izvorišta komaraca mogu da taj preparat u svojim mesnim zajednicama“, kaže se na kraju saopštenja.

 

AP Photo/Felipe Dana, File

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh