Novosti online

О књижевном тренутку у региону и егзилу

Ужице – Ветрови регионалног књижевног стваралаштва већ 14. годину заредом с доласком пролећа уметнички проветравају Ужице. Толико дуго Ужичка гимназија истрајава на организовању значајног и захтевног књижевног фестивала „На пола пута”, названог тако јер је град на средокраћи између Београда и Сарајева. То је „Ужичка књижевна република”, како је овде популарно зову, прилика да се чују жива реч, мисао, уметнички поглед истакнутих савремених писаца и других стваралаца са простора бивше Југославије. Они се овог пролећа овде окупљају од данас до 25. априла.

Током та четири фестивалска дана пред гимназијалцима на часовима књижевности у школи, као и у јавним читањима на малој позоришној сцени пред другим заинтересованим Ужичанима, своја дела и размишљања представиће 13 познатих аутора.

Из Хрватске долазе Теа Тулић (родом Ријечанка) чија је проза објављивана широм света, затим публициста, критичар и есејиста Круно Локотар, као и свестрани и награђивани писац Ивица Пртењача. Из Париза стиже Јасна Шамић, књижевница, ауторка филмова и позоришних представа, која је и професорка на универзитету у Сарајеву (где је завршила студије турског, арапског и персијског језика). Из Прага долази новинарка и књижевница Софија Кордић, из Сарајева писац романа, збирки прича, позоришних драма Ненад Величковић, из Бањалуке ауторка награђиваних књига поезије, прича и романа Тања Ступар Трифуновић. Из Београда „На пола пута” стижу писац познатих романа и преводилац Иван Ивањи, ауторка награђиваних и превођених дечјих књига Јасминка Петровић, писац прозе, есеја и уредник часописа Дејан Илић, блогер, програмер и активиста за промоцију науке и логике Предраг Стојадиновић, оснивач београдског колектива „Шкарт” и графички дизајнер Ђорђе Балмазовић. Из оближње Пожеге у родно Ужице за ову прилику стиже песник Петар Матовић, добитник награде „Бранко Миљковић”.

Најављено је да се фестивал „На пола пута” отвара данас изложбом дела илустратора Боба Живковића у ужичкој Градској галерији, као и позоришном представом Рефлектор театра „Смрт фашизму! О рибарима и слободи” на великој сцени Народног позоришта у Ужицу.

Професорка Ужичке гимназије Ружица Марјановић, која је овај фестивал основала и неуморно учествује у његовој организацији, каже да је „На пола пута” ове године разноврснији: поред књижевности има и позориште, бави се филмом, графичком новелом…

– Понуда је шаренолика, прилично је велики распон у литерарном смислу, и тематски и стилски. Трудили смо се да од онога што настаје на овим језицима, боље речено на овом језику, покажемо шта је у садашњем тренутку у тој књижевној продукцији најбоље. Поносни смо што ћемо ове године угостити Ивана Ивањија, то нам је јако важно и мислим да је привилегија наших ђака и суграђана што ће моћи да га чују – истиче Ружица и додаје:

– Да смо за овај фестивал успели да укључимо Лану Басташић, што није било изводљиво из техничких разлога (очекујемо је следеће године), онда бисмо добили прилику да разговарамо о нечему што би се могло назвати књижевност егзила. Јер добар број наших аутора долази и изван простора бивше Југославије (Праг, Париз, Немачка), где стварају. С Ланом Басташић, која је у овом тренутку регионална књижевна звезда са сјајним романом „Ухвати зеца”, могли смо да направимо чак и мали скуп за расправу о томе шта је књижевност у егзилу и зашто нам је у овом тренутку добра књижевна продукција у егзилу.

Као и претходних година, у организацију фестивала укључени су ђаци Ужичке гимназије. Најављујући пред новинарима одржавање књижевне смотре, три ученице су поменуле да ће за ову прилику овде доћи и ђаци и студенти из Сарајева, Ријеке, Београда, Брезе и Врњачке Бање. На питање колико овај фестивал значи за гимназијалце чија је обавеза из књижевности, пре свега, да читају лектиру, ученица другог разреда Ања Росић је одговорила:

– Лектиру чине књиге за које, наравно, постоје разлози зашто их читамо. Али ако се ограничимо само на њих не можемо функционисати у савременом свету, без информација о дешавањима, људима, феноменима који су у овом тренутку око нас. Зато је фестивал „На пола пута” важна прилика да се упознамо са делима и мислима људи који стварају у региону у времену у коме живимо. Да проширимо интересовања и саградимо темеље нашег разумевања света.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh