Novosti online

О Косову се мора расправљати у УН

Тренутно се у Савету безбедности УН-а води велика борба хоће ли уопште у фебруару бити одржана седница о Косову и Метохији, а министар Ивица Дачић каже за Танјуг да је Екваторијална Гвинеја, као мала земља, исказала велики принципијелност и херојство сто је до краја инсистирала на седници, али су усвајање месечног дневног реда спречиле својим противљењем САД, ВБ, Немачка и Пољска.

„Заиста је зачуђујуће да у тренуцима када је блокиран дијалог због нецивилизацијских такси Приштине, ове земље не желе да се о томе расправља. Није Србија увела праксу да се седнице одржавају на три месеца, већ генерални секретар УН-а пише своје извештаје на три месеца. Ми смо спремни да се постигне компромис, али апсолутно осуђујемо покушај да се тема Косова избаци са дневног реда СБ УН-а.

Да је неопходно да се расправља о Косову потврда су и даље једностране и неразумне одлуке Приштине, као што је ноћашња о Трепчи. Власти у Приштини су највећа претња стабилности и миру у региону у овом тренутку, зато нема оправдања за настојање западних земаља да се укину седнице СБ УН-а о Косову.

Веома је важно да се искористи позитиван моментум у међународним односима да се учине сви напори да се дође до трајног решења, до краја Трамповог мандата, јер је његова администрација отворила врата за компромис, за разлику од претходника који нису хтели ни да разговарају ни о чему другом осим о признању Косова.

Такође, треба искористи и позитиван став Могеринијеве о потреби компромиса. Једном речју, ако у наредних годину-две не буде договора, тешко се можемо надати позитивном решењу за Србију.

Зато је у Србији неопходна политичка стабилност у овим тешким и одлучујућим временима.

Према његовим речима, све ово потврђује и слика вешала на Теразијама, током протеста, као и претње вешањем упућене сину председника Србије Александра Вучића.

„То није за осуду, то је казну”, закључио је Дачић.

Због тога најава Ђиласа, Јеремића и осталих да ће главна њихова активност бити спољнополитичка, говори да ће о својој земљи причати све најгоре представницима међународне заједнице, да је у Србији наводно диктатура, да је Србија фактор нестабилности и да изазива конфликте са свима у региону. То исто што причају и наши непријатељи. Зато и не чуди њихова изјава да није битно ко води протесте, јер не смеју пред грађане, хоће само да их искористе против Вучића. Приче о бојкоту Парламента и избора, протести, све је то већ виђено у прошлости. А неко је рекао да се историја понавља као трагедија или фарса. Надам се да ће ово бити фарса. Једном ми је један од лидера 5-ог октобра на моју примедбу и питање јесу ли се за ово борили кад су им неки закони и поступци били недемократски, рекао ‘нисмо се ми борили за демократију, него за власт’. Пошто су то исти људи, сигуран сам да је и сада тако, рекао је Дачић.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh