BG

Обележен Дан заштите података – стање незадовољавајуће

Стање у области зашите података о личности у Србији већ годинама није на задовољавајућем нивоу, речено је данас на обележавању Међународног дана о заштити података о личности и истакнуто да би парламент што пре требало да изабере новог Повереника, након што је Родољубу Шабићу у децембру прошле године истекао мандат, преноси Танјуг.

Током 2018. године регистрован је пораст кривичних дела у вези са злоупотребном података о личности, а заменица Повереника Станојла Мандић каже да је било и цурења информација из појединих институција, објављивања података из војних досијеа и службених евиденција, те да се манипулисало и подацима о коришћењу социјалне помоћи и здравственом стању.

Мандић је подсетила да је претходном поверенику Родољубу Шабићу мандат истекао прошле године, да парламент још није изабрао новог и да није познато када ће то учинити, те додала да би требало побољшати поступак избора повереника и учинити га транспарентнијим.

„Настојимо да одржимо континуитет у раду, имамо добру и квалитетну институцију, али је веома важно и у интересу је грађана да нови повереник буде изабран што пре”, рекла је Мандић.

Истакла је и да нови Закон о заштити података, који је усвојен прошле године, а чија примена треба да почне у августу, могао да буде квалитетнији и оценила да ће бити много изазова у његовој примени.

„Имамо закон за који многи кажу да је врло конфузан, јако тежак за читање и тумачење, а одредбе су нејасне”, казала је Мандић.

Шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици рекао је да је од кључног значаја да власти у Србији што пре успоставе процедуру за постављање новог повереника, уз поштовање независности приликом избора.

„Постављање новог повереника би требало да почне без одлагања”, рекао је Фабрици и додао да је веома важно да институције располажу довољним капацитетима и да имају добру политичку подршку.

Он је подсетио да је у мају прошле године почела примена Опште уредбе о заштити података о личности, те оценио да се Србија прилагођава европском законодавству и улаже велике напоре у тој области.

Шеф Мисије ОЕБС у Србији Андреа Оразио рекао је да недавно усвајање закона о заштити података о личности представља први корак у процесу заштите, али и истакао да би и најбољи закон на свету био обесмишљен уколико не би постојале одговарајуће процедуре које би обезбедиле његово адекватно спровођење.

„Најбољи знак подршке институцији Повереника би било транспарентно и благовремено постављање новог повернеика, што би указивало на то шта Србија жели да оствари у овом домену”, рекао је Оразио.

И шеф Мисије Савета Европе Тобиас Флесенкемпер рекао је да би нови повереник требало да буде изабран у најкраћем року, што би био добар показатељ демократског функционисања и владавине права.

Повереник за заштиту података је у прошлој години поступио по 7.616 предмета у области заштите података о личности, спровео укупно 1.452 поступака надзора, донео 760 упозорења и седам решења.

Донето је и 19 захтева за покретање прекршајног поступка и шест кривичних пријава.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh