Gradovi

Obeleženo 100 godina od otvaranja ambasade Srbije u Švajcarskoj

BERN – Ambasada Srbije u Bernu obeležila je večeras svečanim prijemom 100 godina od otvaranja ambasade u Švajcarskoj i uspostavljanja diplomatskih odnosa dve zemlje.

Prijem je upriličen i u čast zvanične posete delegacije Beograda Bernu, koju predvodi gradonačelnik Siniša Mali.

Pozdravljajući goste, ambasadorka Snežana Janković istakla je da je Srbija za 100 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa uživala veliko prijateljstvo sa Švajcarskom i dobre odnose u različitim oblastima, koji se i dalje razvijaju.

Ona je ispričala da je, kada je pre dve godine postala ambasadorka Srbije u Švajcarskoj, otišla kod gradonačelnika Berna Aleksandra Čepeta da mu se predstavi i pitala ga da li je nekada bio u Beogradu i da li bi želeo da ga poseti, na šta je on potvrdno odgovorio.

„Mislim da je to bila prva poseta jednog gradonačelnikia Berna Beogradu ikada, a rezultirala je potpisivanjem sporazuma o saradnji“, kazala je Janković i dodala da joj je veoma drago zbog toga.

Gradonačelnik Beograda je kazao da jedan vek diplomatskih odnosa govori o tome da su naši narodi tradicionalno u prijateljskim odnosima, te da je zadatak svih nas da te veze čuvamlo i unapređujemo na svim nivoima.

Mali je, zahvalivši ambasadorki Janković na inicijativi za uspostavljanje saradnje Beograda i Berna, istakao da je to tek početak i da Beograd ima šta da nauči od Berna, u želji da bude uz rame najravijenijim gradovima sveta.

„Beograd se menja i ubrzano razvija, pokrenute su investicije i brojni projekti, gradimo Beograd na vodi, nacionalna avio kompanija dominira u regionu, planiramo izgradnju mostova, metroa…“, reekao je Mali.

On je dodao da oko 200.000 Srba živi u Švajcarskoj i poručio im da su njegova vrata za njih otvorena ukoliko im zatreba pomoć.

Gradonačelnik Berna rekao je da mu bilo zadovoljstvo da poseti Beograd i bude domaćin ove „uzvratne“ posete.

On je, međutim, naveo da bi gradovi trebalo da se razvijaju, ali ne prebrzo, već uz istovremeno očuvanje istorije i starih delova grada, kako bi deca i unuci pamtili kakav Beograd i Srbija su postojali u prošlosti.

Čapet je istakao da je prijateljstvo Srbije i Švajcarske veoma važno za tu zemlju, jer je veoma značajno za svaku zemlju da ima dobre odnose sa drugim državama.

Kako kaže, greše oni u Švajcarskoj koji misle da je ta zemlja nešto bolja od drugih i da joj drugi ne trebaju, jer su prijateljstva među državama izuzetno značajna.

„I zato mi je veoma drago što mi negujemo prijateljske odnose već 100 godina“, rekao je Čapet.

Prijemu u ambasadi prisustvovali su predstavnici diplomatskog kora u Švajcarskoj, episkop autrijsko-švajcarski Andrej, kao i brojni pripadnici nekoliko udruženja Srba iz Ciriha, Ženeve i drugih gradova.

Jedan vek od otvranja ambasade Srbije u Švajcarskoj je obeležen uz koncert srpskog gudačkog kvarteta „Rošer“ i izložbu arhivskih dokumenata.

Inače, poslanik Srbije u Francuskoj Milenko Vesnić 10. februara 1916. godine, poslao je dopis Ministarstvu inostranih poslova, u kojem je obavestio da je neophodno da se u Švajcarskoj, kao neutralnoj državi, u cilju što realnijeg predstavljanja stanja u Srbiji u ratnim uslovima i neutralisanja negativne slike koju su propagirale neprijateljske zemlje, otvori poslanstvo, na nivou ambasadora ili otpravnika poslova.

Dan kasnije Vlada Kraljevine Srbije prihvatila je predlog, a početkom marta je švajcarska vlada donela odluku kojom je odobrila otvaranje Ambasade Srbije u Bernu.

Ukazom kralja Petra Prvog, od 26. novembra 1916. godine za prvog poslanika, odnsono ambasadora, imenovan je dr Slavko Grujić, koji je akreditive predao 17. januara 1917. godine.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh