Gradovi

Odbrana sledeće nedelje saznaje ko su zaštićeni svedoci

BEOGRAD – Sudsko veće u slučaju protiv osmorice pripadnika bivše Specijalne brigade MUP-a Republike Srpske optuženih za zločine nad civilima u Srebrenici saopštiće u sredu, 28. decembra, odbrani identitete zaštićenih svedoka.

Ovi podaci optuženima i njihovim braniocima biće saopšteni na ročištu koje će biti zatvoreno za javnost, kako se ne bi ugrozila zaštita svedoka.

Naime, zbog insistiranja odbrane da joj se obelodani ko su svedoci pod zaštitom pre početka suđenja, sud je pre 10-ak dana naložio Tužilaštvu za ratne zločine da mu dostavi imena i identitete zaštićenih svedoka.

Početak suđenja, kojem će javnost moći da prisustvuje, tada je odložen za 6. februar.

Zaštićeni svedoci su mahom žrtve ili očevici krivičnih dela kojima se daje zaštita identiteta, pseudonimima, ili zaštitom lika ili glasa.

Na pripremnom ročištu koje je održano u oktobru bez prisustva javnosti svi optuženi su negirali krivicu, dok će u nastavku suđenja nakon čitanja optužnice imati priliku da detaljno iznesu svoje odbrane.

Tužilaštvo za ratne zločine tereti okrivljene za krivično delo ratni zločin protiv civilnog stanovništva u saizvršilaštvu, a u ovom postupku planirano je saslušanje mnogobrojnih svedoka i eksperata kao i izvođenje drugih dokaza.

Optužnica tereti Nedeljka Milidragovića, Aleksu Golijanina, Milivoja Batinića, Aleksandra Dacevića, Boru Miletića, Jovana Petrovića, Dragomira Parovića i Vidosava Vasića.

Oni se terete da su u Srebrenici počinili ratni zločin nad civilnim stanovništvom, tako što su u hangaru „Kravice“ 14. jula 1995. godine ubili više stotina muslimana.

Među žrtvama koje su ubijene u hangaru „Kravice“ do sada je identifikovano više od 1.300 civila muslimanske nacionalnosti, čiji su posmrtni ostaci pronađeni u masovnim grobnicama Glogova 1 i 2 i Ravnice, kao i u više sekundarnih grobnica.

Foto Tanjug/Z.Žestić, arhiva

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh