Novosti online

Одржана церемoнија поводом Дана сећања на страдале у НАТО агресији

ВАРВАРИН – Премијер Александар Вучић подсетио је данас на централној државној свечаности поводом Дана сећања на 78 дана у којима су 1999. падале бомбе на Србију поручивши – убијали су људе покушавајући да убију Србију.

„Ноћ 24. марта те 1999. памтићемо заувек као једну од најтежих ноћи за нас као народ, али данас зато усправно и поносно тужним гласом и тихо, али јасно можемо да кажемо: ‘Убијали сте нас, убијали сте нашу децу, али Србију нисте убили јер Србију нико не може да убије’, поручио је Вучић. (Танјуг)

Николић полoжио венац на споменик страдалим у КБЦ

(Фото Бета)

Председник Србије Томислав Николић положио је данас венац на споменик Гардијске бригаде Србије и пацијентима КБЦ „Др Драгиша Мишовић – Дедиње”, страдалим у НАТО бомбардовању 1999. године. КБЦ „Др Драгиша Мишовић” бомбардован је 20. маја 1999. године, 50 минута после поноћи, подсећа се у саопштењу председникове прес службе. (Танјуг)

У Звечану обележено 17 година НАТО бомбардовања

ЗВЕЧАН – Поводом 17 годишњице почетка НАТО бомбардовања, представници општине Звечан примили су данас чланове породица страдалих са територије ове општине, којима је уручена симболична новчана помоћ, а у центру Звечана откривен је Споменик жртвама НАТО бомбардовања и албанског терора.

Председник Привременог органа општине Звечан Иван Тодосијевић поручио је да се жртве не заборављају.

„Са територије општине Звечан, страдало је, што од НАТО бомби, што од злочиначке руке албанских терориста, 13 наших суграђана. Ми данас достојанствено показујемо да жртве НАТО бомбардовања и албанског терора нису и неће бити заборављене”, рекао је Тодосијевић.

„Остаје наша обавеза и обавеза државе Србије да чува сећање на жртве НАТО бомбардовања и албанског терора и да брине о породицама страдалих. Највећа вредност коју човек може да жртвује је живот, положен на браник отаџбине за будућност свог народа. Зато чувајте и волите Србију”, поручио је Тодосијевић.

Градоначелник Звечана Вучина Јанковић рекао је да се на данашњи дан са тугом, жалошћу али и поносом сећамо жртава, наших најмилијих.

„На нама је обавеза да се не само 24.марта него сваког дана присећамо свих оних који су дали свој живот за Србију и управо је наша жеља, заједно са вама, била да остане за будућа поколења ко су ти људи и шта су они све урадили за нашу будућност”, рекао је Јанковић.

Милан Витковић се у име породица 13 жртава захвалио локалној самоуправи на постављању спомен обележја људима који су „страдали на бранику отаџбине са територије општине Звечан”.

„Желим да се захвалим свима који су учествовали у овом решењу, јер за нас, чланове породица, то много значи”, казао је Витковић.

Након окупљања у општини Звечан, у центру овог места служен је парастос и откривен Споменик жртвама НАТО бомбардовања и албанског терора.

На споменику пише:

„У знак захвалности, поштовања и незаборава жртвама НАТО агресије и албанског терора са територије општине Звечан 1998-2001. Чувајте и волите Србију као што смо је ми волели” и исписана су имена 13 страдалих са територије општине Звечан.

(Танјуг)

Ђорђевић: Бомбардовање – догађај без преседана

ПРОКУПЉЕ – Министар одбране Зоран Ђорђевић одао је данас у Прокупљу почаст погинулим житељима Топличког округа у ратовима од 1990. до 1999. године, поручивши да је 24. марта 1999. године почео догађа без преседана у новијој српској историји.

Ђорђевић је подсетио да је први удар у НАТО агресији изведен у 20 часова и пет минута бомбардовањем центра везе у прокупачкој касарни „Ратко Павловић Цицко” и да је те вечери пала прва жртва бомбардовања – војник Бобан Недељковић.

Чепурин: НАТО извршио стравичан и бахат злочин
НАТО је 1999. године, бомбардујући Србију, извршио стравичан и бахат злочин, најкрвавији у Европи после Другог светског рата, изјавио је данас амбасадор Русије у Београду Александар Чепурин.„Бомбардовање је довело до најтежих последица за Србију. Погинуло је хиљаде људи – већином цивили, жене, деца. Уништена је инфраструктура, куће, мостови. Нанета је огромна штета српској привреди”, рекао је Чепурин Спутњику.Према његовим речима, последице загађења територије на југу Србије радиоактивним супстанцама тек треба да буду испитане.„Русија се, без обзира на све своје проблеме, трудила да помогне и јесте помагала Србима, како 1999. године, тако и касније. Не говорим то очекујући било какву захвалност Русији, а она њој и не треба, већ ради истине”, истиче руски амбасадор.Чепурин напомиње да сећања на злочине НАТО неће избледети ни после 20, ни после 100 година.„Ужасно је да због војних интервенција које нису одобрене од стране Савета безбедности УН, у свету још гину људи. И тако су у нападу америчке авијације погинули службеници српске амбасаде у Либији”, констатује руски амбасадор.Жалосно је да Вашингтон неће да призна очигледну умешаност у овај инцидент, каже Чепурин, наводећи да нема ни резултата истраге, ни извињења, ни казне за кривце, ни компензација породицама убијених.Он је приметио и да се, стицајем околности, на годишњицу агресије НАТО против Србије у контексту процеса у Хашком трибуналу поново намеће тема „тобожње српске одговорности за трагичне догађаје на територији бивше Југославије почетком деведесетих година”. (Танјуг)

„Почео је тада догађај без преседана у новијој светској историји – 78 дана константног бомбардовања. Војска Југославије је током НАТО агресије изгубила 659 припадника, од којих је 628 погинуло, док се 31 припадник води као нестао”, рекао је Ђорђевић, наведено је на сајту Министарства одбране.

Министар је истакао да су војска и народ показали нераскидиву везу у борби за своју домовину, да је на бранику отаџбине стајала наша храброст и младост, да се на жалост не могу вратити ти животи, али да сећањем можемо да продужимо њихово постојање међу нама.

„Важно је да се никад не заборави и зато данас са овог места нашег бола и поноса одајемо почаст свима који су дали животе за своју отаџбину”, нагласио је Ђорђевић. (Танјуг)

——————————————-

Данас 17 година од НАТО агресије

Пре 17 година, 24. марта 1999, авиони НАТО војног савеза почели су да бомбардују СРЈ, а у ваздушним ударима који су трајали наредних 78 дана живот је изгубило између 759 и 4.000 особа.

Према процени званичних државних органа, у бомбардовању је погинуло најмање 2.500 људи (а према појединим изворима и 4.000) и 1.008 војника и полицајаца, док је рањено више од 12.500 особа, док Фонд за хуманитарно право наводи да је страдало 759 особа.

У својој бази података „Косовска књига памћења” из 2015, у којој потврда сваке забележене смрти има више извора, Фонд за хуманитарно право наводи да је од почетка 1998. до краја 2000. у сукобима на Косову и Метохији погинуло укупно 13.500 људи, од чега око 10.800 Албанаца, 2.200 Срба и око 500 Рома и осталих неалбанаца.

Према последњим подацима те организације, током периода НАТО бомбардовања, на Косову је страдало 484 особа, а у остатку Србије и у Црној Гори 275.

У Србији без Косова и Црној Гори погинуло је 180 цивила, 90 припадника Војске Југославије и пет припадника МУП-а Србије, наводи се у бази података.

Срушена зграда Генералштаба у Београду (Фото Д. Јевремовић)

На Косову је живот изгубило, како се додаје, 267 цивила, од чега 209 албанских и 58 неалбанских, 171 припадник Војске Југославије, 20 припадника МУП-а Србије и 26 припадника такозване ОВК, од којих је 19 од 26 страдало у НАТО бомбардовању КПЗ Дубрава код Истока.

Процењена штета причињена у нападима на војне, цивилне и привредне објекте, који су трајали 78 дана, такође варира, па тако експерти из Групе-17 током 2000. износе податак о штети у висини од око 30 милијарди долара, док у јавности фигурира износ у висини од чак 100 милијарди долара.

Говорећи о данашњем обележавању годишњице бомбардовања, премијер Србије Александар Вучић раније је рекао да се против српског народа 1999. догодио злочин, али да је потребно окренути се будућности и томе да нема нових жртава.

Полемишући о броју жртава које су тада страдале на Косову, Вучић је рекао да се оне мере хиљадама, а не стотинама.

Нови Сад (Фото Латиф Адровић)

„За мене не постоји разлика између страдања српског цивила и српског војника, јер су то невине жртве. Ми нисмо отворили паљбу ни на једну НАТО земљу и ничим нисмо изазвали НАТО агресију”, рекао је Вучић и прокоментарисао да би било много да је и двоје људи страдало.

Војна интервенција НАТО алијансе званично је окончана 11. јуна 1999, када је потписан Војно-технички споразум између Међународних безбедносних снага (КФОР) и владе Савезне Републике Југославије и Републике Србије у Куманову, 9. јуна 1999.

Напад на Савезну Републику Југославију, односно на Србију, извршен је без одобрења Савета безбедности Уједињених нација, а као разлог НАТО је навео хуманитарну катастрофу на Косову и Метохији и неуспех преговора о будућем статусу покрајине, који су вођени у Рамбујеу и Паризу.

Конкретан повод за почетак бомбардовања било је убиство 45 косовских Албанаца, мештана села Рачак, 15. јануара 1999, за које бројни извештаји тврде да су били цивили, насупрот тврдњама тадашње власти СРЈ да је реч о припадницима „терористичке банде страдалим у оружаним борбама са снагама безбедности”.

Након што је Скупштина Србије потврдила да не прихвата одлуку о страним трупама на својој територији и предложила да снаге Уједињених нација надгледају мировно решење сукоба на Косову, НАТО је 24. марта 1999. у 19.45 цасова запоцео ваздушне ударе крстарећим ракетама и авијацијом, на више места у Србији и Црној Гори.

Наредбу је тадашњем команданту савезницких снага, америчком генералу Веслију Кларку, издао генерални секретар НАТО Хавијер Солана.

Земун: У делу Главне улице без саобраћаја због Дана сећања

Данас ће, од 11.30 до 12.30, због обележавања Дана сећања на погинуле припаднике Ратног ваздухопловства и ПВО у одбрани отаџбине од НАТО агресије, бити затворен саобраћај за возила у делу Главне улице у Земуну.

Возила са линија 45, 83, 17, 73, 84, 704, 706, 706Е и 707 ће делимично изменити трасу у улици Главна на делу од улице Стевана Марковића до улице Давидовићеве. Аутобуси ће дуж измењене трасе користити постојећа стајалишта линија ГСП-а, наводи се у саопштењу Министарства одбране. (Танјуг)

Никада нећемо заборавити 30. мај

ВАРВАРИН – Никада нећу и не могу заборавити то што се десило 30. маја 1999. године. Чуо сам вриску девојчица које су се држале за ограду срушеног моста и потрчао да им помогнем, прича Мирослав Дакић, један од тешко рањених мештана Варварина током НАТО бомбардовања те вароши.

Дакић прича да је, док је покушавао да помогне повређенима, уследио још један налет бомбардера и да је том приликом и он рањен у леву ногу и леву руку.

Слична је прича и Момчила Јевтића, чија је кућа у близини моста.

„Тог дана сам пецао на двадесетак метара од моста, кад је ударило први пут. Чуо сам запомагање повређених и притрчао да им помогнем. Видео сам повређене девојчице на огради моста. Уследио је још један налет и тада сам рањен у руку, главу и имам 64 гелера у нози”, рекао је Јевтић.

Ваздушне снаге НАТО у недељу 30. маја 1999. године са четири пројектила бомбардовале су мост на Великој Морави у Варварину.

Тад је погинуло десет људи, а тешко рањено њих 17.

Најмлађа жртва била је петнаестогодишња Сања Миленковић, ученица Математичке гимназије у Београду.

Напад се десио на дан Свете Тројице, кад је Варварин био препун људи.

Данас ће, након верског обреда и одавања почасти испред споменика убијенима, премијер Александар Вучић, председник општине Варварин Зоран Миленковић и чланови породица настрадалих положити венце у Велику Мораву.

Скупу ће се обратити премијер, председник општине и отац погинуле Сање, а комеморативном скупу присуствоваће преживели, породице погинулих у Варварину, председница парламента Маја Гојковић, министри у влади, председник РС Милорад Додик, представници СПЦ, чланови дипломатског кора. (Танјуг)

—————————————————————-

Обележена годишњица и у Косовској Митровици

KОСОВСКА МИТРОВИЦА – Сиренама за ваздушну опасност, које су се чуле у подне, у северном делу Косовске Митровице почело је обележавање 17. годишњице НАТО бомбардовања. Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић са сарадницима положио је цвеће на Споменик истине, посвећен погинулима у НАТО бомбрадовању и жртвама ОВК, и на спомен плочи браће Милић у близини главног ибарског моста у Косовској Митровици.

Цвеће су положили и градоначленик северне Митровице Горан Ракић, председник Привременог општинског органа Александар Спирић, председник Српске листе Славко Симић, начелник косовскомитровачког округа Васо Јелић, представници Удружења бораца и студената.

У Косовској Митровици у току је академија „Србијо памти!” која је почела симболично у 12 часова и 44 минута.

Танјуг

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh