Gradovi

Otvorena spomen soba Zorana Ðinđića u Bosanskom Šamcu

BOSANSKI ŠAMAC – Spomen – soba Zorana Ðinđića otvorena je danas u Multireligijskom i interkulturalnom centru IMIC u Bosanskom Šamcu, mestu gde je rođen bivši premijer Srbije.

Predavanje profesora Žarka Koraća „Važnost dela i delatnosti Zorana Ðinđića za proces suočavanja s prošlošću naših krajeva“ u organizaciji IMIC i Mreže za izgradnju mira nije kako je planirano održano u mesnoj zajednici Hrvatska tišina u Šamcu, Ðinđićevom rodnom mjestu, iako je sve ranije bilo dogovoreno.

Iz organizacije IMIC-a i Mreže za izgradnju mira kazali su da su se meštani usprotivili ovom predavanju, tako da je predavanje održano u Šamcu u restoranu Meteori, prenosi Fena.

Marko Oršolić, član direktorija IMIC-a istakao je da će se i pored problema s kojima se susreću nastaviti rad na problematici suočavanja s prošlošću.

S njim je saglasan i Goran Bubalo iz Mreže za izgradnju mira. Kako on navodi, potrebno je okrenuti se budućnosti.

A problematika suočavanja s prošlošću zahtijeva vremena, o čemu svjedoči i današnji događaj, tj. otpor predavanju profesora Koraća iz Beograda, prenosi klix.ba.

Fra Marko Oršolić, član Direktorija IMIC-a, navodi da je Zoran Ðinđić rođen u Šamcu da je tu proveo prve godine đetinjstva, te da je Ðinđićevo đelo značajno u kontekstu suočavanja s prošlošću.

Zoran Ðinđić, bivši predsednik Vlade Srbije, rođen je 1. augusta 1952. u Bosanskom Šamcu, ubijen je u atentatu 12. marta 2003. ispred zgrade Vlade Srbije u Beogradu.

Ðinđić, koji je bio lider Demokratske stranke, bio je gradonačelnik Beograda (1997.) i predsednik vlade Srbije (2001 – 2003.).

Američki „Tajms“ uvrstio je Ðinđića 2009. godine u prestižnu listu 14 vodećih evropskih političara trećeg milenijuma.

Ðinđić je dobitnik ugledne nemačke nagrade „Bambi“ za 2000. godinu s područja politike.

U Pragu je 2002. godine za doprinose u razvoju demokratije u Srbiji primio nagradu „Fondacije Polak“, koja se svake godine dođeljuje za doprinos u provođenju demokratskih i ekonomskih reformi u centralnoj i istočnoj Evropi.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh