Novosti online

Перишић негирао да је шпијунирао у корист Америке

Некадашњи начелник Генералштаба и потпредседник Владе Србије Момчило Перишић негирао је јуче на припремном рочишту пред Вишим судом у Београду наводе оптужнице која га терети за кривично дело шпијунаже. Како сазнајемо, кривицу су негирали и потпуковник Миодраг Секулић и цивил Владан Влајковић из Обреновца.

На припремном рочишту, које је било затворено за јавност, адвокати Перишића и Секулића предочили су суду доказне предлоге, док ће Влајковићев бранилац то урадити 29. марта за када је заказан наставак. Јучерашње рочиште је, наиме, прекинуто због истека радног времена, а суд ће о усвојеним и одбаченим предлозима, странке у поступку накнадно обавестити.

Када сви адвокати предложе доказе за које сматрају да треба да буду изведени током поступка, судија ће заказати почетак суђења. Адвокат Момчила Перишића, Новак Лукић, није желео да говори о доказима које је Перишићева одбрана предложила суду.

– Дали смо суду аргументацију да се по оптужници не може поступати, а потом смо приложили доказе да је поступак који се води незаконит – рекао је Лукић за „Политику”, али није желео детаљније да говори о томе.

Припремно рочиште јуче је одржано из четвртог покушаја. Први пут је одложено на захтев тужиоца, а потом на захтев једног од адвоката одбране. Последњи пут није одржано јер је суд сматрао да не може један адвокат да заступа и Секулића и Влајковића јер су им у појединим деловима, искази у колизији.

Генерал-пуковник Момчило Перишић ухапшен је 14. марта 2002. године у мотелу „Шарић” на Ибарској магистрали у друштву службеника америчке амбасаде Џона Дејвида Нејбора. Тадашње Војно правосуђе оптужило га је за кривично дело шпијунаже у корист Сједињених Америчких Држава, а поред њега оптужница је подигнута и против Секулића и Влајковића.

Поступак против тројице окривљених, по овој оптужници, водио је Војни суд у Београду до његовог укидања 1. јануара 2005. године, после чега је предмет прешао у надлежност Војног одељења Окружног суда у Београду.

Кривично ванрасправно веће Војног одељења Окружног суда у Београду донело је, међутим 9. новембра 2005. године, одлуку да прекине кривични поступак против некадашњег начелника Генералштаба до окончања поступка који се против њега води пред Међународним трибуналом у Хагу. Истом одлуком обустављен је поступак и против осталих оптужених.

Некадашњи потпредседник Владе Србије и председник скупштинског Одбора за безбедност осуђен је у септембру 2011. године у Хашком трибуналу на 27 година затвора. Усвајајући жалбу коју су поднели његови браниоци, жалбено веће трибунала га је крајем марта 2013. године ослободило оптужби и донело одлуку о његовом пуштању на слободу.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh