Novosti online

Пет мера против „дивљих” таксиста

Владина Радна група за анализу и давање предлога у вези за применом прописа у области такси превоза, на недавном састанку усвојила пет мера у борби против сиве економије и за још боље поштовање закона, саопштило је данас Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.

Саопштење је, како се наводи, објављено поводом произвољних, нетачних и лажних информација које су у медијима изнела поједина удружења, поводом недавног састанка Радне групе.

Састанак владине Радне групе одржан је 22. фебруара у просторијама Владе Републике Србије и њим је председавала потпредседница Владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Зорана Михајловић.

„Циљ овог састанка био је праћење спровођења Закона о превозу путника у друмском саобраћају, као и других закона чије се одредбе непосредно рефлектују на транспорт, уз доношење мера за спречавање сиве економије у области превоза путника у друмском саобраћају, као саставног дела стратегије Владе Републике Србије у борби против сиве економије”, додаје се у саопштењу.

Осим позваних свих чланова радне групе, од којих се неки чланови и поред потврде присуства нису одазвали, састанку су присуствовали и: Данијела Вазура, државни секретар у Министарству финанасија; Јован Ћосић, помоћник министра правде, Саша Стојановић, помоћник министарке грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре; Зоран Илић, помоћник министарке грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре; Мирослав Кнежевић, државни секретар Министарства трговине; Вера Божић Трефалт, помоћник министра трговине; Горан Весић, заменик градоначелника Београда; Милан Мариновић, председник Прекршајног суда у Београду; представници Пореске управе Србије Снежана Милошевић, Снежана Лојаничић, Јованка Перишић; Иван Дивац, секретар Комуналне полиције града Београда; Соња Подунавац, секретар за инспекцијске послове града Београда; представници такси удружења Александар Бјелић, Бошко Вукојевић и Владо Булатовић.

У циљу сузбијања сиве економије у овој области, заштите инвестиција, сигурности пословања легалних привредних субјеката, безбедности и сигурности превоза путника у складу са Законом о превозу путника у друмском саобраћају, Радна група Владе Републике Србије једногласно је усвојила следећих пет мера:

Прва мера је да ће Управа Града Београда у року од седам дана формирати оперативне тимове на нивоу јединица локалне самоуправе од представника криминалистичке полиције, одељења за привредни или високотехнолошки криминал, пореске управе и пореске полиције, саобраћајне инспекције, комуналне полиције, управне инспекције и представника Министарства. Циљ ових тимова је припрема и усвајање акционог плана, са јасним циљем и индикаторима за утврђивање појаве нелегалног превоза, планирање акција и спровођење контрола са циљем подношења кривичних пријава, пријава за привредне преступе, прекршајних пријава, уз претходну процену који поступак је најбоље покренути, водећи рачуна о прописаним санкцијама, ради постизања најбољег ефекта за сузбијање ове штетне појаве.

Друга мера је да Секретаријати града Београда за јавни превоз, инспекцијске послове, комуналну полицију и полицијска управа за Београд доследно и континуирано примењују Закон о превозу путника, са посебним акцентом на примену чл. 92, уз подношење кривичних и прекршајних пријава, као и пријава за привредни преступ.

Превиђа се да инспектори Градског секретаријата за инспекцијске послове Београда, у сарадњи са комуналном полицијом и уз асистенцију МУП-а, вршиће стални инспекцијски надзор са сталним коришћењем института анонимног корисника – „прикривени путник” из чл. 147 став 1. тачка 11, Закона о превозу путника.

Одељење МУП-а за високотехнолошки криминал, Пореска управа града Београда, управни инспектори министарства локалне и државне самоуправе и републички инспектори Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре радиће на утврђивању злоупотреба правне форме удружења грађана, за незаконите или преварне сврхе, услед обављања комерцијалних делатности, супротно циљевима оснивања удружења и остваривању активности супротно закону (у овом случају Закона о превозу путника) прописаних одредбама чл. 73 став 1. тачка 1 Закона о удружењима, контроле токова новца, измирења пореских обавеза и противзаконитих исплата члановима удружења и располагањем средствима удружења.

Како се наводи, пета мера је да тржишни инспектори Министарства трговине имају обавезу на контролишу примену Закона о оглашавању, којим се у члану 7 забрањује свако оглашавање делатности за коју оглашивач не поседује сагласност, дозволу или други одговарајући акт надлежног органа.

У саопштењу се истиче да све ове мере имају само један циљ, а то је доследна примена усвојених закона од стране Народне скупштине Републике Србије, као и даље сузбијање сиве економије и нелегалног обављања делатности у свим областима у Србији, што је један од приоритета Владе Србије, преноси Танјуг.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh