Novosti online

Плантаже дивљих јагода на грделичким пољима

Лесковац – Већ три године, на грделичком подручју произвођачи плантажно узгајају шумске јагоде. Воћари из Слатине су међу првима почели да се баве тим уносним послом. Из године у годину проширују засаде овог мирисног воћа које на пољима овог села већ заузима преко двадесет хектара. Шумске јагоде произведене плантажно истог су укуса и мириса, производња се не разликује много од питомих јагода, само што имају знатно бољу цену и веома су тражене. Прошлог лета откупљивачи су их плаћали 530 динара по килограму, а они који су се одлучили да их претворе у слатко и џем, зарађивали су знатно више. Откуп је организован, купци су из Лесковца и Ниша који плаћају чак авансно, тако да нема проблема са пласманом. Шумска јагода је веома тражена на европском тржишту, највише у Француској, Немачкој и Италији где достиже цену до десет евра по килограму.

Охрабрује чињеница да се овим послом све више баве млади, а сада се у овај посао укључила и Канцеларија за младе у Грделици која је уз помоћ Делта фондације на педесет хектара закупљеног земљишта засадила 20.000 садница, обезбеђених од пољопривредног газдинства „Пешић” из Слатине.

– Као удружење смо конкурисали код Делта фондације за пројекат „Засади за будућност”. На конкурсу је било 28 кандидата и ми смо јавно одбранили наш пројекат и добили 950.000 динара за набавку опреме. Ја већ имам неког искуства у узгајању шумских јагода на пет ари. Сада смо оформили плантаже у Грделици, за шта смо ангажовали људе са евиденције НСЗ. На крају године ћемо бесплатно поделити по четири хиљаде живића. Добиће их троје младих из социјално угрожених категорија, јер је овај пројекат окренут њима, каже за „Политику” Марко Младеновић из Канцеларије за младе.

Јагоде се гаје испод фолије, уз наводњавање по систему кап по кап. У сезони ће бити посла за десетине сезонских радника, при чему ће предност имати млађи од тридесет година, корисници Центра за социјални рад и жене са евиденције Националне службе запошљавања. Делта фондација ће пружати стручну подршку, као и помоћ у откупу.

Дивља јагода која се гаји плантажно најбоље успева до хиљаду метара надморске висине. Познаваоци кажу да они који се одлуче на овај вид производње, а сумњају да ли ће успевати на њиховим њивама, не треба да брину уколико у окружењу има шумских јагода. Цветају и рађају од јуна до новембра, до првог снега. Могу да издрже краткотрајне мразеве до минус пет степени Целзијусових. Беру се на свака четири дана, а један живић у сезони у просеку даје пола килограма јагода.

Њена предност је и то што није ништа изгубила од изгледа и укуса јагоде која расте у природи, само што је на плантажи. Јагодари не скитају по шуми, не гребу се, не боцкају се и не стрепе од змија. Није потребна никаква посебна заштита, осим што траже наводњавање.

Иначе, подршка Грделичанима један је од једанаест пројеката које је финансирала Делта фондација. Ова компанија издвојила је осамнаест милиона динара за помоћ организацијама и удружењима чији је циљ унапређење пољопривредне производње.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh