Novosti online

Плави шлемови у политичкој утакмици Бошњака

Захтев председника Бошњачког националног већа (БНВ) и шефа Странке демократске акције Санџака Сулејмана Угљанина да Савет безбедности УН у тај део југозападне Србије пошаље међународне снаге за спречавање конфликата није наишао на разумевање других виђенијих бошњачких лидера, а посебно не представника званичног Београда. Критиковали су га јуче и Расим Љајић и Муамер Зукорлић, шеф дипломатије Ивица Дачић је Угљанинов потез оценио бесмисленим и навео да на тај захтев нико неће реаговати, а најодмеренија је била шефица српског преговарачког тима са ЕУ Тања Мишчевић, истакавши да то треба посматрати у контексту изборне кампање.

„Овде се ради о једној предизборној поруци, за нас неприхватљивој, о злоупотреби БНВ у предизборне сврхе, а опет на фону једне веома препознатљиве реторике Угљанинове политичке опције, која заправо има два програма”, прокоментарисао је Муамер Зукорлић, носилац листе Бошњачке демократске заједнице Санџака, нову акцију Сулејмана Угљанина.


Муамер Зукорлић са сарадницима

Зукорлић је на конференцији за новинаре у Новом Пазару казао да је један програм Угљанинове политике када је он на власти у Београду – тада је Србија најбоља земља, права Бошњака су на највишем ступњу, носиоци власти, почев од председника државе до министара, добијају разна признања од БНВ за унапређење права Бошњака.

„Друга крајност је ова коју сада имамо прилику да видимо – када та политичка опција није на власти. Онда имамо овакве поруке, најтеже речи везане за државу и захтеве за долазак међународних снага у Санџак”, рекао је Зукорлић, који је додао да је на другој страни политика Расима Љајића, која игнорише сва питања Бошњака, поготово национална, чиме их своди на биолошки опстанак.

Љајић, који је најдуговечнији министар у Влади Србије, лидер Социјалдемократске партије Србије (СДПС) и оснивач Санџачке демократске партије (СДП), оштрији је у коментарима Угљаниновог писма представницима међународне заједнице. Он каже да су то „будалаштине” и „глупости”.

„Није то писмо ни УН, ни СБ, ни Бриселу, ни Вашингтону, ово је писмо које је упућено бирачима у Санџаку, дакле искључиво за унутрашњополитичку употребу. Оно ће завршити у корпи за отпатке неког трећеразредног чиновника, уколико и стигне. И ја видим да је ово писмо попримило много већи значај у Београду него у Санџаку, где 95 одсто људи ни не зна за њега. Они су навикли на овакве глупости”, рекао је Љајић на РТВ Војводина.

Најновије Угљанинове притужбе на однос државе Србије према Бошњацима вероватно се може посматрати као логичан след „врућих” изјава које је овај политичар давао у последњих 25 година – осим у периодима када је на министарској функцији. Тада би давао изјаве, рецимо, попут оне из јануара 2011. када је критиковао Зукорлића, сматрајући да тадашњи муфтија злоупотребљава изборе за БНВ. Тада је Угљанин, поред осталог, указивао да „треба имати на уму да Србија има огромних проблема, те да бошњачко питање није највећи од њих”.


Расим Љајић (Фото Д. Јевремовић)

Сада Зукорлић њега оптужује за злоупотребу БНВ, наводећи да је томе „на неки начин кумовала и држава, тиме што је толерисала безакоње у формирању и функционисању БНВ у претходном мандату”, због чега је „тешко очекивати да то веће сада у новом мандату ради нормално”. Он је на конференцији за новинаре рекао и да је циљ његове странке да помири интересе, „а то значи да се стави тачка на ситуацију у којој, ако нешто тражите за Бошњаке, то је одмах против Срба, или обрнуто”.

Зукорлић сматра да се статус Санџака може решити по моделу европских прекограничних регија, с неким степеном аутономије, не на штету Србије и Црне Горе и не на штету било ког народа. Такво решење би, сматра он, значајно допринело и општем помирењу и стабилизацији и миру, јер је то показало и европско искуство у коме су прекограничне регије од неуралгичних тачака судара постале тачке сусрета и повезивања и стабилности. Све то, наравно, уз уважавање историјских чињеница, па и референдума из 1991. године, који је спровео СДА, али тада као народни покрет, с већом тежином.

Председник Санџачке народне партије Мирсад Ђерлек сматра да се сви политичари служе средствима за која мисле да ће да им користе у предизборној кампањи, па тако и Угљанин. „Ми у СНП заговарамо мир, поштовање и суживот Срба и Бошњака и никада нећемо одустати од тога, нити су нам за то потребни било какви посредници”, казао је Ђерлек.

Извршни директор НВО Урбанин Сеад Биберовић каже да је врло индикативно да одлука БНВ о позивању међународних снага у самом Санџаку није изазвала скоро никакве реакције. То значи да је међу Бошњацима тај позив схваћен као део предизборне кампање странака које су укључене у БНВ и то такве нису схваћене озбиљно.

„Угљанин је најдиректније искористио званичну седницу државне институције (БНВ), најважније за мањине и једине у којој се искључиво представници мањина ’питају’. То је урађено, вероватно, да би Угљанинова инцијатива добила облик званичне одлуке званичне мањинске институције и тако добила на важности, легалитету и, надасве, легитимитету, то јест да би била представљена као захтев иза кога стоји цела, или готово цела, бошњачка мањина у Србији”, казао је Биберовић.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh