Победнички старт Србије

Десето европско првенство у футсалу отворено је победом Србије против Словеније – 5:1 (1:1). Пред пуним трибинама „Комбанк арене“ – њихова трећина, иза једног гола, била је затворена, али је и са 11.000 гледалаца оборен рекорд отварања континенталних шампионата – начињен је вероватно одлучујући корак ка четвртфиналу. За прилику да себи отвори лакши пут у другој фази Србија ће играти у суботу са фаворитом А групе Португалијом.

Највећи спектакл у досадашњој историји српског малог фудбала почео је лоше за нашу репрезентацију: голом примљеним у трећем минуту. Слободан ударац, полулево са десет метара, Рок Мордеј је извео кратко за Врховеца чији шут је ишао на „другу стативу“, где га је сачекао Игор Осредкар и лопту само спровео у мрежу – 0:1.

Српски играчи су потом неколико пута запретили шутевима из даљине, али важнијим се показало то што су уводили супарника у проблеме са фауловима – пети је начинио већ у 12. минуту. За то време, Словенци су долазили у изгледније ситуације, па је два пута голман Аксентијевић остао сам испред ривала. Други случај се збио у 13. минуту, приликом најлепше акције у првих 20 минута, када су Словенци у три потеза освојили цео терен.

Иако је имао предност, словеначки селектор Добовичник је у 14. минуту покушао да промени ритам увођењем играча-голмана, и то је скупо платио. Његов тим је у тој ситуацији извео добар шут, али потом пред голом Србије неопрезно направио шести фаул за казнени ударац.

Пенал са десет метара извео је Слободан Јањић, јако по земљи у голманов десни угао – 1:1. Тај моменат је и променио атмосферу, коју је до тада углавном одржавао један бубњар на трибинама. Србија је после тога лакше долазила на противничку половину, а од неколико опасних покушаја најбољи је био ударац Перића из даљине који је у 18. минуту затресао пречку. Убрзо после тога је Рајчевић на муке ставио голмана Алена Мордеја који је парадом спречио погодак.

Није то успео и на старту другог полувремена, када је срећа била на страни Србије. Младен Коцић је опробао шут са десет метара иако је изгледало да Осредкар то може лако да блокира, но лопта је капитена Словеније закачила тако да је потом преварила голмана – 2:1.

На ново велико узбуђење чекало се до 27. минута када је Перић пробао да изгради себи позицију за шут, па у брзини додао на десну страну ка Рајчевићу који је покушао да „заврне“ лопту у средину. Она му се ипак вратила, у бољој позицији, и шансу није пропустио – 3:1.

Имали су након тога Словенци два амбициозна покушаја из даљине – за онај скоро са центра Врховец је побрао аплузе публике – али им је наду у 30. минуту угасио Коцићев други гол. Из полуконтре, 27-годишњи ас је са централне позиције, шутем по земљи, савладао поново „маркираног“ голмана Словеније – 4:1. Алена Мордеја није ни било између статива код петог гола Србије: у 34. минуту, гости су поново пробали са играчем више у пољу, што је искористио Пршић који се домогао лопте и са своје половине повисио на 5:1.

Дворана: „Комбанк арена“. Гледалаца: 11.000. Судије: Черни (Чешка), Малфер (Италија).

Стрелци: 0:1 Осредкар у 3, 1:1 Јањић у 14 из пенала са десет метара, 2:1 Коцић у 21, 3:1 Рајчевић у 27, 4:1 Коцић у 30, 5:1 Пршић у 34.

Фаулови: Србија 4+3, Словенија 6+5.

Србија: Аксентијевић, Перић, Јањић, Коцић, Рајчевић. Резерве: Момчиловић, Живановић, Ракић, Радовановић, Милојевић, Пршић, Лазић, Симић, Стојковић.

Словенија: А.Мордеј, Р.Мордеј, Чујец, Осредкар, Врховец. Резерве: Пушкар, Фидершек, Широк, Крофлич, Хозјан, Фетич, Штендлер, Совдат.