Novosti online

Почела државна церемoнија поводом Дана сећања на страдале у НАТО агресији

ВАРВАРИН – Централна државна цереномија поводом Дана сећања на жртве НАТО бомбардовања почела је данас поменом страдалима у Варварину, где је 30. маја 1999. године на мосту на Великој Морави погинуло десет грађана, а 17 тешко рањено.

Државну церемонију код Споменика погинулим грађанима на Варваринском мосту предводи председник Владе Србије Александар Вучић, а присутни су и чланови породица настрадалих, председник Републике Српске Милорад Додик, председница парламента Маја Гојковић, министри у Влади Србије.

Након верског обреда и одавања почасти убијеним уследиће полагање венаца у Велику Мораву и интонирање химне, а скупу ће се затим обратити председник општине варварин Зоран Миленковић и председник Владе Србије. (Танјуг)

——————————————-

Данас 17 година од НАТО агресије

Пре 17 година, 24. марта 1999, авиони НАТО војног савеза почели су да бомбардују СРЈ, а у ваздушним ударима који су трајали наредних 78 дана живот је изгубило између 759 и 4.000 особа.

Према процени званичних државних органа, у бомбардовању је погинуло најмање 2.500 људи (а према појединим изворима и 4.000) и 1.008 војника и полицајаца, док је рањено више од 12.500 особа, док Фонд за хуманитарно право наводи да је страдало 759 особа.

У својој бази података „Косовска књига памћења” из 2015, у којој потврда сваке забележене смрти има више извора, Фонд за хуманитарно право наводи да је од почетка 1998. до краја 2000. у сукобима на Косову и Метохији погинуло укупно 13.500 људи, од чега око 10.800 Албанаца, 2.200 Срба и око 500 Рома и осталих неалбанаца.

Према последњим подацима те организације, током периода НАТО бомбардовања, на Косову је страдало 484 особа, а у остатку Србије и у Црној Гори 275.

У Србији без Косова и Црној Гори погинуло је 180 цивила, 90 припадника Војске Југославије и пет припадника МУП-а Србије, наводи се у бази података.

Срушена зграда Генералштаба у Београду (Фото Д. Јевремовић)

На Косову је живот изгубило, како се додаје, 267 цивила, од чега 209 албанских и 58 неалбанских, 171 припадник Војске Југославије, 20 припадника МУП-а Србије и 26 припадника такозване ОВК, од којих је 19 од 26 страдало у НАТО бомбардовању КПЗ Дубрава код Истока.

Процењена штета причињена у нападима на војне, цивилне и привредне објекте, који су трајали 78 дана, такође варира, па тако експерти из Групе-17 током 2000. износе податак о штети у висини од око 30 милијарди долара, док у јавности фигурира износ у висини од чак 100 милијарди долара.

Говорећи о данашњем обележавању годишњице бомбардовања, премијер Србије Александар Вучић раније је рекао да се против српског народа 1999. догодио злочин, али да је потребно окренути се будућности и томе да нема нових жртава.

Полемишући о броју жртава које су тада страдале на Косову, Вучић је рекао да се оне мере хиљадама, а не стотинама.

Нови Сад (Фото Латиф Адровић)

„За мене не постоји разлика између страдања српског цивила и српског војника, јер су то невине жртве. Ми нисмо отворили паљбу ни на једну НАТО земљу и ничим нисмо изазвали НАТО агресију”, рекао је Вучић и прокоментарисао да би било много да је и двоје људи страдало.

Војна интервенција НАТО алијансе званично је окончана 11. јуна 1999, када је потписан Војно-технички споразум између Међународних безбедносних снага (КФОР) и владе Савезне Републике Југославије и Републике Србије у Куманову, 9. јуна 1999.

Напад на Савезну Републику Југославију, односно на Србију, извршен је без одобрења Савета безбедности Уједињених нација, а као разлог НАТО је навео хуманитарну катастрофу на Косову и Метохији и неуспех преговора о будућем статусу покрајине, који су вођени у Рамбујеу и Паризу.

Конкретан повод за почетак бомбардовања било је убиство 45 косовских Албанаца, мештана села Рачак, 15. јануара 1999, за које бројни извештаји тврде да су били цивили, насупрот тврдњама тадашње власти СРЈ да је реч о припадницима „терористичке банде страдалим у оружаним борбама са снагама безбедности”.

Након што је Скупштина Србије потврдила да не прихвата одлуку о страним трупама на својој територији и предложила да снаге Уједињених нација надгледају мировно решење сукоба на Косову, НАТО је 24. марта 1999. у 19.45 цасова запоцео ваздушне ударе крстарећим ракетама и авијацијом, на више места у Србији и Црној Гори.

Наредбу је тадашњем команданту савезницких снага, америчком генералу Веслију Кларку, издао генерални секретар НАТО Хавијер Солана.

Вучић у Варварину предводи церемонију на Дан сећања

ВАРВАРИН – Председник Владе Србије Александар Вучић предводиће данас у Варварину државну церемонију поводом обележавања Дана сећања на жртве НАТО агресије.

Како је саопштила владина Канцеларија за сарадњу са медијима, државна церемонија биће одржана у 12 часова, код Споменика погинулим грађанима на Варваринском мосту.

Након верског обреда и одавања почасти убијеним у НАТО агресији 1999. године, уследиће полагање венаца и инторнирање химне.

Скупу ће се затим обратити председник општине Варварин Зоран Миленковић и премијер Вучић.

Комеморативном скупу присуствоваће преживели бомбардовања на Варваринском мосту, породице погинулих у Варварину, председница Народне Скупштине Маја Гојковић, изасланици председника Србије, министри у влади Србије, председник Републике Српске Милорад Додик и министри Владе РС.

Дану сећања ће присуствовати епископ крушевачки са представницима Српске православне цркве, чланови дипломатског кора, удружења и грађани опредељени за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, наводи се у саопштењу Одбора за неговање традиција ослободилачких ратова србије.

На данашњи дан пре 17 година отпочела је, како се наводи, агресија НАТО снага на СР Југославију која је трајала до потписивања Војно-техничког споразума 9. јуна исте године.

Током тог периода оружане снаге великог броја држава окупљене у оквиру НАТО извршиле су бројне нападе на цивилне и војне циљеве који су резултирали великим људским жртвама и масовним материјалним разарањима. (Танјуг)

Земун: У делу Главне улице без саобраћаја због Дана сећања

Данас ће, од 11.30 до 12.30, због обележавања Дана сећања на погинуле припаднике Ратног ваздухопловства и ПВО у одбрани отаџбине од НАТО агресије, бити затворен саобраћај за возила у делу Главне улице у Земуну.

Возила са линија 45, 83, 17, 73, 84, 704, 706, 706Е и 707 ће делимично изменити трасу у улици Главна на делу од улице Стевана Марковића до улице Давидовићеве. Аутобуси ће дуж измењене трасе користити постојећа стајалишта линија ГСП-а, наводи се у саопштењу Министарства одбране. (Танјуг)

Николић полаже венац на споменик страдалим у КБЦ

Председник Србије Томислав Николић положиће данас венац на споменик Гардијске бригаде Србије и пацијентима КБЦ „Др Драгиша Мишовић – Дедиње”, страдалим у НАТО бомбардовању 1999. године. КБЦ „Др Драгиша Мишовић” бомбардован је 20. маја 1999. године, 50 минута после поноћи, подсећа се у саопштењу председникове прес службе. (Танјуг)

Никада нећемо заборавити 30. мај

ВАРВАРИН – Никада нећу и не могу заборавити то што се десило 30. маја 1999. године. Чуо сам вриску девојчица које су се држале за ограду срушеног моста и потрчао да им помогнем, прича Мирослав Дакић, један од тешко рањених мештана Варварина током НАТО бомбардовања те вароши.

Дакић прича да је, док је покушавао да помогне повређенима, уследио још један налет бомбардера и да је том приликом и он рањен у леву ногу и леву руку.

Слична је прича и Момчила Јевтића, чија је кућа у близини моста.

„Тог дана сам пецао на двадесетак метара од моста, кад је ударило први пут. Чуо сам запомагање повређених и притрчао да им помогнем. Видео сам повређене девојчице на огради моста. Уследио је још један налет и тада сам рањен у руку, главу и имам 64 гелера у нози”, рекао је Јевтић.

Ваздушне снаге НАТО у недељу 30. маја 1999. године са четири пројектила бомбардовале су мост на Великој Морави у Варварину.

Тад је погинуло десет људи, а тешко рањено њих 17.

Најмлађа жртва била је петнаестогодишња Сања Миленковић, ученица Математичке гимназије у Београду.

Напад се десио на дан Свете Тројице, кад је Варварин био препун људи.

Данас ће, након верског обреда и одавања почасти испред споменика убијенима, премијер Александар Вучић, председник општине Варварин Зоран Миленковић и чланови породица настрадалих положити венце у Велику Мораву.

Скупу ће се обратити премијер, председник општине и отац погинуле Сање, а комеморативном скупу присуствоваће преживели, породице погинулих у Варварину, председница парламента Маја Гојковић, министри у влади, председник РС Милорад Додик, представници СПЦ, чланови дипломатског кора. (Танјуг)

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh