Novosti online

Породица Кроли и на великом платну

Британски режисер и сценариста Џулијан Фелоуз ненамерно је направио пометњу у свету серија 2010. године. Телевизијско чедо са његовим потписом „Даунтонска опатија” одмах је постало велики хит у матичној Великој Британији и отело славу многим другим серијама, које су се у том тренутку емитовале на малом екрану. Бројне симпатичне, шаљиве, дирљиве али и трагичне приче, које су стизале са велелепног имања аристократске породице Кроли, пратили су милиони верних гледалаца у Великој Британији и Америци. Међу више од 100 земаља, које су емитовале ову серију, јесте и Србија. Реприза свих шест сезона „Даунтонске опатије” почиње 24. маја на РТС 1, радним данима око поноћи, и репризно у 14.00 на РТС 2.

Моћ послуге

Стална борба између богатих и сиромашних главни је покретач серије чија радња почиње 1912. године. Енглеска, наизглед спокојна и ушушкана у стогодишњим традицијама, ни не слути да ће у наредних десет година Први светски рат и раздобље после – уништити сигурност. Обухватајући период од 1912. до 1926. године, за серију су битни многи историјски догађаји попут потонућа брода „Титаник”, Првог светског рата, пандемије шпанске грознице…

Серија прати брачни пар Роберта (Хју Боневил) и Кору Кроли (Елизабет Мекгаверн) који немају мушких потомака, те ће по закону њихово велико имање припасти најближем рођаку уместо њиховој ћерки Мери (Мишел Докери). Пошто оба потенцијална наследника страдају на „Титанику”, породица је принуђена да тражи новог.

Гроф им убрзо представља младог адвоката Метјуа (Ден Стивенс) који упркос понизности не добија добродошлицу од Мери. Нову енергију за младе даме, у времену када се на умањену друштвену улогу жена гледа као на нормалну ствар, дале су Идит (Лора Кармајкл) и Сибил (Џесика Браун-Финдли). Посебно интересантан однос у серији представљају Изабел (Пенелопи Вилтон) и Вајолет (Меги Смит), вечите супарнице у мишљењима које временом постају најбоље другарице.

Популарности серије донеле су и приче о животу бројне послуге, која најбоље познаје послодавце. Они знају њихове тајне, а неки од њих су спремни да их искористе не би ли успели у животу и досегли већи статус.

Главни међу особљем су помало хладни и резервисани, али добродушни батлер Чарлс Карсон (Џин Картер) и госпођа Хјуз (Филис Логан). Публика је посебно заволела собарицу Ану (Џоана Фрогат) и собара Бејтса (Брендон Којл), који су обележили серију својом лепом али у многим моментима драматичном љубавном причом на јоркширском имању. Међу миљеницама публике су и госпођица Патмор (Лесли Никол), куварица, и наивна и простодушна Дејзи (Софи Макшера), њена помоћница и главни потрчко међу послугом. Главне злоће међу слугама су Сара О’Брајан (Шивон Финеран), главна собарица Коре Краули, и подбатлер Томас (Роб Џејмс Колијер). Они ће бити укључени у главне незгоде на имању, а Томасова наклоност ка мушкарцима, у времену када се на то гледа као на болест, додатно ће закомпликовати његов живот.

Наставак приче на великом платну

Оно о чему се дуго спекулисало, средином јула прошле године, потврђено је. „Даунтонска опатија” сели се на велико платно.

Прича ће бити смештена у 1927. годину где, према званичном синопсису, породица Кроли и бројна послуга дочекују краља Џорџа Петог (Сајмон Џоунс) и краљицу Мери (Кејт Филипс). Већина омиљених ликова биће и у филмском наставку, па и Вајолет. Око репризирања ове улоге, очи су месецима биле усмерене ка величанственој Меги Смит, која је у више наврата рекла да највероватније неће бити у филму, јер би Вајолет тада већ била исувише стара. Ипак, сценариста Џулијан Фелоуз и режисер Мајкл Енгер одлучили су да причу сместе у 1927. годину, односно годину дана после догађаја из финалне епизоде.

Премијера филма, који ће се звати исто као и серија, биће 13. септембра у Великој Британији, а недељу дана касније – у Америци. Још увек није познато хоће ли филм стићи у биоскопе у Србији.

Иако филм још није угледао светлост дана, спекулише се и о другом делу. Уколико први успе да постане биоскопски хит, о другом ће се највероватније правити планови.

Нема сумње да је интересовање за овај наставак огромно, јер је велики број обожавалаца, из недеље у недељу, пратио породицу Кроли током свих шест сезона серије. Остварење Џулијана Фелоуза добило је високе оцене и похвале критике. Номиновано је за 27 „Емија”, што је својеврстан рекорд за серију ван америчког континента. Четири „Емија” била су из главне категорије, а освојило је признање за најбољу мини-серију, режисера и две златне статуете за најбољу споредну глумицу – Меги Смит. Серија је овенчана „Златним глобусем”, признањем које додељује Удружење телевизијских критичара, „САГ”, „БАФТА”, док су „Златни глобус” за споредне улоге добиле Меги Смит и Џоана Фрогат.

У септембру 2011. године „Даунтонска опатија” ушла је у „Гинисову књигу рекорда” као серија са највишим оценама критичара. Занимљива је чињеница да је посебно високу гледаност остварила у Америци. Серија је толико одушевила Американце да је ударни недељни термин на кабловском Пи-Би-Есу са „Даунтонском опатијом” бележио већу гледаност од многих популарних серија на националним каналима. Гледаоци су били одушевљени како су се сценаристи вешто играли разликама између друштвених слојева, огледаних у односима аристократске породице и њихових слуга, а пажњу им је држала и одлична глумачка екипа предвођена Хјуом Боневилом и Меги Смит.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh