BEOGRAD – Poslanici Skupštine Srbije nisu danas usvojili predloge autentičnih tumačenja Zakona o autorskom i srodnim pravima i Zakona o elektronskim medijima.
Autentično tumačenje Zakona o autorskom i srodnim pravima niko nije podržao, dok je za autentično tumačenje Zakona o elektronskim medijima glasalo 17 poslanika.
Predlog autentičnog tumačenja Zakona o autorskom i srodnim pravima inicirala je poslanica SNS Dušica Stojković, a u njemu piše da se autorskim delom ne može smatrati i uživati autorsko-pravnu zaštitu svaka rutinski izrađena fotografija, koja se pojavljuje i preuzima u elektronskom obliku, bez obzira da li je originalna duhovna tvorevina autora.
U obrazloženju se navodi da su obične fotografije, a posebno one koje su u sastavu novinarskog članka kao ilustracija teksta, rezultat isključivo mehaničke, rutinske, odnosno fizičke radnje, te da treba da imaju pravnu zaštitu na osnovu opštih principa građanskog prava, ali ne u smislu Zakona o autorskim i srodnim pravima.
Protiv njegovog donošenja bila su udruženja fotografa i fotoreportera, kao i DS, s obrazloženjem da ugrožava njihova prava, budući da se time precizira da fotografija nema nikakvu autorsku zaštitu.
Iz SNS su tokom skupštinske debate o tom aktu tvrdili da se ničija prava ne dovode u pitanje, već da se uvodi dvostruki pravni režim zaštite – jedan po Zakonu o autorskom i srodnim pravima, a drugi po Zakonu o obligacionim odnosima.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić je pre nekoliko dana rekao da će se taj problem rešiti tako da se pomogne fotoreporterima.
Autentično tumačenje Zakona o elektronskim medijima takođe je inicirala SNS kako bi se razrešile nedoumice o izboru kandidata za člana Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) u ime udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja i zaštita dece.
U njemu piše da te organizacije treba dogovorom da utvrde konačan predlog dva kandidata, a da se u suprotnom konačan predlog zajedničkog kandidata utvrđuje glasanjem, tako što predstavnik svake organizacije glasa za jednog kandidata, posle čega se utvrđuje konačan predlog dva kandidata koji su dobili najveći broj glasova.
Tokom rasprave o autentičnom tumačenju Zakona o elektronskim medijima, iz DS je apelovano na poslanike da ga ne podrže, jer za cilj ima favorizovanje u postupku izbora člana REM-a, kako bi bio izabran Goran Peković, dok su iz vladajuće većine odbačene primedbe o neregularnosti prilikom izbora člana REM.
Foto Tanjug, N. Jovanović