Gradovi

Potpisan Protokol o saradnji sa društvom Malteškog reda

BEOGRAD – Državni sekretar Ministarstva rada Nenad Ivanišević potpisao je danas Opšti okvirni protokol o saradnji na pitanjima izbeglica i migracija sa mađarskom dobrotvornim društvom pri Malteškon viteškom redu, koji podrazumeva finansijsku, ali i pomoć u prenošenju iskustava sa drugih prostora gde borave migranti.

“U ovom momentu, sporazum ima težište na Vojvodini, da se i u Subotici, Kikindi, Šidu, Somboru, tamo gde ima centara za prihvat migranata, ili će ih biti, pruži adekvatna pomoć. Nama je izuzetno zadovoljstvo i čast što je organizacija prepoznala Srbiju kao partnera u pružanju te pomoći”, rekao je Ivanišević novinarima nakon potpisivanja sporazuma.

Potpisani sporazum upravo ima za cilj da pružanje pomoći migrantima koji se nađu na teritoriji Srbije, bude na organizovan i društveno prihvatljiv način, što znači- u skladu sa državnom politikom i državnim sistemom, istakao je Ivanišević i dodao da je Malteški viteški red ozbiljna i velika organizacija, koja ima dosta iskustva.

“Obavešteni smo da su kolege nedavno bile i na Lampeduzi, tako da, to su sve iskustva koja oni imaju i mi hoćemo da prihvatimo svaki dobronameran savet, koji će Srbija implementirati u svoju politiku, da bi pomogla ljudima koji se nađu na njenoj teritoriji”, rekao je Ivanišević.

Državni sekretar je ponovio da naša zemlja neće širiti kapacitete za smeštaj migranata više od 6.000 i da smatra da će se do tog kapaciteta stići u narednih dvadesetak dana.

“Danas se upravo otvara zvanično centar u Dimitrovgradu, očekujemo brz završetak centara u Kikindi i u Pirotu, kao i u Divljanima kod Bele Palanke, tako da sam siguran da ćemo do kraja godine imati taj zacrtani kapacitet od 6.000, koji, ponavljam, nećemo povećavati” naglasio je Ivanišević.

Predsednik mađarskog dobrotvornog društva Malteškog viteškog reda Lajoš Đori Dani istakao je da se radi o veoma važnom poduhvatu između Malteškog reda i Srbije, kao i da bi voleo da budu dobre komšije i da kao takvi pomognu drugima.

“Vidimo da je ovaj problem sa migrantima zaista važan. Tiče se i nas i Srbije i zadaci su zajednički. Poslednjih godina, zaista smo želeli da pomognemo u ovim programima i pomagali smo koliko smo mogli i ovo je kao pečat, tačka na kraju programa”, rekao je Đori Dani.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh