Novosti online

Предложен притвор за део ухапшених у акцији „Скенер”

Полиција је у Тужилаштво за организовани криминал привела петоро ухапшених у акцији „Скенер”, а тужилац за организовани криминал је после саслушања предложио да се за четворо од њих одреди притвор. Како се наводи у саопштењу Тужилаштва за организовани криминал, полиција је у то тужилаштво привела Драгињу Бајић, Немању Обрадовића, Небојшу Ђокића, Зорана Његуша и Радета Стакића и против њих поднела кривичну пријаву због сумње да су извршили кривично дело прање новца из члана 231 Кривичног законика.

Тужилац за организовани криминал је после саслушања осумњичених донео наредбу о спровођењу истраге у односу на шест лица, а судији за претходни поступак Посебног одељења Вишег суда у Београду предложио да се Драгињи Бајић, Немањи Обрадовићу, Небојши Ђокићу и Зорану Његушу одреди притвор ради несметаног вођења кривичног поступка. Наредбом о спровођењу истраге обухваћено је још једно лице које је држављанин БиХ, а које ће у даљем току поступка бити саслушано, саопштило је Тужилаштво.

Осумњиченима се ставља на терет да су – знајући за чињеницу да се против Витомира Бајића, који је касније преминуо у затвору у Италији 2011, води кривични поступак и да је у бекству за дело организованог криминала у тој држави, у намери да прикрију да је он власник објеката у Србији – пребацивали власништво на објектима на своја имена и улагали његов новац који потиче од кривичног дела у куповину станова и угоститељских објеката у Београду и на Златибору, као и у куповину удела у привредном друштву „Паркет планет” д. о. о. у месту Крњешевци (СО Стара Пазова). Реч је о пет локала и једном угоститељском објекту на Златибору и стану од 150 квадратних метара с гаражом у Новом Београду, као и привредном друштву „Паркет планет”, у које је уложен готов новац у износу од 90.800.000 динара, саопштило је Тужилаштво.

Како се наводи, ни покојни Витомир Бајић, а ни лица обухваћена кривичном пријавом нису имали законитих прихода из којих би се оправдала куповина и стицање ових локала, станова и удела у привредном друштву.

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић потврдио је да је међу ухапшенима у полицијској акцији „Скенер” и некадашњи фудбалер Црвене звезде Зоран Његуш и поручио да последње хапшење показује да је држава одлучна да стане на пут корупцији и криминалу. Он је за телевизију Пинк рекао да се у случају Његуш сумња на кривично дело прања новца од наркотика у износу од 2.350.000 евра и оценио да је то једно од најтежих почињених кривичних дела. Стефановић, међутим, није хтео да коментарише наводе медија да ли је у питању новац Дарка Шарића, али је додао да је полиција на добром путу да утврди „шта се све налази иза тога”.

У наставку сузбијања корупције полиција је у акцији „Скенер” ухапсила 46 особа осумњичених за привредни криминал, прање новца и мито, који се терете да су буџете Републике, Војводине и више општина у Србији оштетили за више од седам милиона евра.

Одређивање притвора је предложено и за 16 саобраћајних полицајаца који су ухапшени због сумње да су до децембра 2015. године примали мито и злоупотребљавали положај тако што су од учесника у саобраћају узимали новац како не би писали прекршајне пријаве, преноси Танјуг.

Без коментара о Родољубу Миловићу

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је да не може свакодневно да коментарише писање медија, па ни писање о одговорности некадашњег начелника УКП Родољуба Миловића за покушај државног удара, односно хајку на актуелног премијера.

Одговарајући на питање да ли је у току истрага после писања медија да Миловић стоји иза покушаја државног удара, односно хајке на премијера Александра Вучића, Стефановић је рекао и да ни он, нити било ко други није спомињао државни удар. „Нећу да било шта потврђујем или демантујем, то није мој посао”, рекао је Стефановић.

Мака није био у Београду

Министар унутрашњих послова негирао је наводе појединих медија према којима је Жељко Максимовић Мака, који се налази на потерници, прошле године боравио у Србији.

„Апсолутно није био у Србији. Ми смо проверавали те податке из медија. Не постоји ниједан доказ да се он у било ком тренутку налазио на територији Србије”, рекао је Стефановић одговарајући на питање новинара.

Најпре је, упитан да ли зна ко је Жељко Максимовић Мака, Стефановић одговорио да је чуо и да зна за то име: „Знам да је реч о лицу које је тражено за више кривичних дела”, рекао је Стефановић.

Неким новинарима се не свиђа када се о њима објављују текстови

Стефановић је оценио да би они који сматрају да се новинари прислушкују требало да се обрате Тужилаштву уколико за то постоје докази, како се не би правиле лажне афере прислушкивања и праћења. Поводом захтева НУНС-а да полиција утврди да ли се прислушкују новинари портала Крик, Стефановић је рекао и да свако ко мисли да му је повређено право, то право треба да тражи на суду, а не у полицији.

„Одговор на то није полиција, нити је затварање медија, забрана писања”, рекао је Стефановић и додао да и они који су навикли да пишу о другима шта им падне на памет морају да се навикну на то да је слобода медија једнака за све.

„Неким новинарима се не свиђа кад се о њима објављују текстови који их боле и онда је потребно да ми, као полиција, ваљда реагујемо и ућуткујемо те медије и забрањујемо их”, рекао је Стефановић.

Акција „Армагедон” траје без прекида

Министар унутрашњих послова навео је да су прошле године у акцији „Армагедон”, која има за циљ да сузбије кривична дела која се везују за сексуалне злоупотребе малолетних лица путем интернета, поднете 44 кривичне пријаве. „МУП је још 2010. покренуо акцију ’Армагедон’, која траје и данас”, подсетио је Стефановић. Он је истакао да су до сада поднете 144 кривичне пријаве, од којих су само 2015. године поднете 44 пријаве против различитих лица.

„То је неславни рекорд – добар за рад полиције, али, нажалост, неславан, јер има много особа које би да децу злоупотребе на такав начин”, рекао је Стефановић.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh