Gradovi

Predsednik RIK-a odbacio navode o izbornim nepravilnostima

Predsednik Republičke izborne komisije (RIK) Vladimir Dimitrijević odbacio je danas navode organizacija civilnog društva o ugrožavanju izbornog prava gradjana na predstojećim izborima.

„Želim još jednom da istaknem da izborna prava gradjana nisu i neće biti ugrožena kao i da je celokupan rad RIK-a usmeren isključivo na zakonito sprovodjenje izbora“, naveo je Dimitrijević u izjavi dostavljenoj medijima.

On je naglasio i da je celokupan rad RIK-a usmeren na „obezbedjivanje pouzdanja javnosti i svih učesnika na izborima u sam tok i rezultate izbora“ Dimitrijević je odbacio i ponovljene tvrdnje „o navodno nezakonitom sastavu RIK-a“ istakavši da je aktuelni stalni sastav RIK-a obrazovan u skladu sa Zakonom o izboru narodnih poslanika.

„Podsećam… da je o našem sastavu nakon prošlogodišnjih parlamentarnih izbora postignuta apsolutna saglasnost svih poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini“, naveo je on.

Prema njegovim rečima, tada se, uz poštovanje zakona, vodilo računa o tome da nijedna poslanička grupa nema više od polovine članova komisije.

„Kasnije stvaranje koalicija radi formiranja vlasti ili učešća na budućim izborima, ne mogu uticati na sastav izborne komisije“, istakao je Dimitrijević.

Predsednik RIK-a je ocenio kao neosnovane tvrdnje da je „uspostavljen navodno sporni mehanizam načina utvrdjivanja izbornih rezultata“ uz proširenje ovlašćenja RIK,

„Odredbe Uputstva za sprovodjenje izbora o statističkoj obradi rezultata iz zapisnika o radu biračkih odbora usmerene su isključivo ka otklanjanju očiglednih omaški u rezultatima glasanja koje je birački odbor uneo u zapisnik o radu, bez zadiranja u brojeve glasova koje budu dobili kandidati“, naveo je on.

Dimitrijević je ukazao da je unošenje ovakvog rešenja, jednoglasno izglasano na sednici RIK-a „u kojoj su zastupljene sve poslaničke grupe u Narodnoj skupštini“.

„Ovakvo rešenje ide u susret i primedbama OEBS da se verifikovanje podataka iz zapisnika o radu biračkih odbora treba sprovoditi na unapred uredjen način“, dodao je on.

Dimitrijević je odbacio i navode da postoje brojne birokratsko-proceduralne prepreke za ostvarenje izbornog prava građdjana koji žive u inostranstvu.

„Glasanje u inostranstvu se sprovodi prema zakonskim pravilima uspostavljenim još 2004. a zaštita izbornog prava i regularnosti glasanja u inostranstvu je apsolutno identična glasanju u zemlji“, rekao je on.

Dimitrijević je kao „krajnje tendenciozne“ ocenio navode da se „na bazi iskustava sa ranijih izbora, mogu očekivati brojne nepravilnosti i tokom glasanja na predstojećim izborima“.

„Smatram da su takvi navodi krajnje tendenciozni, pri čemu se unapred insinuiranjem mogućih nepravilnosti stvara negativna atmosfera u celom društvu“, dodao je predsednik RIK-a.

On je ukazao da se o pravilnosti glasanja na biračkom mestu staraju birački odbori u kojima, kako je naveo „opozicione parlamentarne grupe i opozicioni kandidati za predsednika imaju više predstavnika nego kandidat vladajuće koalicije“.

Više od 20 organizacija civilnog društva ocenilo je ranije danas da je u Srbiji ozbiljno ugrožen demokratski izborni proces i da je neophodno što aktivnije delovanje domaćih i medjunarodnih organizacija kako bi se zaštitila slobodni i demokratski izbori.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh