Ekonomija

Прехрамбена индустрија „YUMIS“ из Ниша послује на пет континената

 

 Производи предузећа „YUMIS“ из Ниша су добро познати како домаћим, тако и потрошачима у иностранству.

Да бисмо се ближе упознали с овим реномираним произвођачем прехрамбених производа, посетили смо његов производни погон у Нишу, у комплексу некадашње Електронске индустрије.

Наш домаћин, Милан Марковић, директор домаће продаје, извоза и маркетинга, нас укратко упознаје с предузећем у коме ради.

„Председник компаније Милован Коцић, основао је ,YUMIS` 1991. године као трговинску радњу која се бавила прометом хемијских производа. Протоком времена, предузеће осваја технологију паковања монокомпонентних производа. Године 1998. почиње производња чајева, а затим производња супа у кесици и зачина. Године 2006. компанија шири своје производне погоне и у новим производним халама на 12.000 метара пословног простора наставља свој даљи развој.“

„Наш бренд обухвата широку лепезу производа која се стално допуњује и шири: супе у кесици, зачини, чајеви, пакована храна, пудинзи и шлагови, апетисани (кикирики, лешник), кондитори (крем, ратлук, кекс…).“

На којим сте све тржиштима присутни?

„Око 60% производње продајемо на домаћем тржишту, а остатак извозимо. Производе продајемо на тржиштима земаља у окружењу (суседне и земље бивше Југославије), у Западној Европи (Немачка, Шведска, Италија, земље Бенелукса и Скандинавија), у Руској Федерацији, у Сједињеним Америчким Државама, у Афричким земљама (Сомалија, Кенија).“

„У многим категоријама производа из свог асортимана смо лидер на тржишту – са тржишним учешћем преко 30% . До оваквих резултата стигли смо пре свега квалитетом наших производа и ценом која је прилагођена нашим потрошачима. “

Одакле набављате сировине?

„Користимо сировине делом из Србије (чајеви, першун, целер, кукурузно брашно и друго), а делом увозимо из Пољске, Индије, Кине, Немачке и других земаља.  Амбалажа коју употребљавамо произведена је  у  Србији, мањим делом користимо увозну.“

Колико радника запошљавате?

„Запошљавамо 195 радника.“

Који вам је највећи проблем у пословању?

„Највећи проблем нам је наплата на домаћем тржишту. Поред тога, имамо и проблем да запослимо довољно квалитетне радне снаге. Све је мање радника жељних озбиљног рада у компанији која послује по најсавременијим принципима.“

„Наглашавам да је код нас флуктуација радне снаге врло мала. Зараде исплаћујемо редовно, као и све обавезе.“

„Код нас у фирми влада породична атмосфера. Радници, за нас, нису бројеви, већ људи с именом и презименом.“

Да ли сте задовољни односом државе према вама?

„Успешно сарађујемо с Привредном комором Србије, често учествујемо на сајмовима уз подршку Коморе и присуствујемо састанцима међународног карактера које организује Привредна Комора Србије. Нашу фирму су као пример успешног привредног субјекта, у више наврата, посећивали министри и државни секретари.“

Како оцењујете своју сарадњу с локалном самоуправом?

„И у том делу имамо плодотворну сарадњу. Учествујемо у активностима и дешавањима локалне самоуправе у оном делу који има додира с нашим радом.“

Да ли користите државне субвенције?

„Учествовали смо  у програмима Републичке развојне агенције који су били намењени унапређењу софтверских решења и редизајну производа.“

„Иначе, користимо кредите Фонда за развој и истичемо да ту остварујемо одличну сарадњу. Средства из ових кредита усмеравамо у велика инфраструктурна улагања, која су неминовна у даљем развоју компаније и праћењу светских токова у овом делу прехрамбене индустрије.“

Шта поручујете читаоцима за крај?

„Некада је Ниш био познат по производњи телевизора, а данас по нашим супама у кесици, справљеним по посебној рецептури, које у себи носе мирис југа. Куповином Јумис производа потрошачи добијају производе врхунског квалитета по приступачној цени.“

„Спадамо у ретке произвођаче на домаћем тржишту који имају све сертификате за производњу здравствено безбедне хране. Једина смо велика прехрамбена индустрија у земљи која је остала у домаћем власништву. Наши конкуренти на домаћем тржишту су, велике мултинационалне компаније.“

 Ниш, 17. јул 2018. године

Љубомир Костић

 

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh