Gradovi

Преломи и ишчашења – чести пратиоци зимовања

Упркос упозорењима лекара да људи који иду на зимовање, а нису довољно утренирани, морају да буду опрезни на скијашким стазама, сваке године у ово доба бележи се повећан број повреда. Најчешће се повређују почетници у зимским спортовима и они који се јуначе, желећи да на стази покажу своје умеће. Тада најчешће дође до прелома потколенице, рамена, лигамената, главе…

Како истиче др Бојана Божовић, специјалиста физикалне медицине и рехабилитације, током зимског периода свакодневно има пацијенте који су се повредили током зимовања.

Ишчашење је једна од најчешћих озбиљних повреда које настају током скијања.

– То је губитак контакта између два зглобна тела. Уколико се догоди ишчашење, једна од костију која чини зглоб излети из свог природног и нормалног положаја. Тада долази до јаког истезања мишића тетиве која окружује зглоб. Присутни су оток, бол, као и честа деформација зглоба. Покрети могу бити изузетно болни и лимитирани. Око повређеног зглоба се уочава плавичаста пребојеност коже (хематом). Враћање зглоба у анатомски положај је најадекватнији вид лечења. Код спортских повреда, обавезан је одлазак на физикалну терапију уз узимање аналгетика и препарата за локалну терапију бола – објашњава др Божовић.

На сву срећу, нису све скијашке повреде озбиљног карактера. Код блажих и лакших падова спустови низ стазу могу да се наставе уз адекватну негу.

– Код лакших повреда активирање може да убрза опоравак. Ту се мисли на физичку активност мањег интензитета. Ипак, код тежих повреда, попут прелома, скијашка сезона је завршена. На сваки пад потребно је добро обратити пажњу, то јест на функционалност зглобова и екстремитета, како бисмо и сами проценили да ли нам је потребна помоћ лекара. Ако одлучимо да наставимо одмор, упркос пеху који нам се догодио, морамо да искористимо нашу путну апотеку. То подразумева лек против болова и прскање спреја три до четири пута дневно или мазање гела за локалну терапију бола код спортских повреда. У пракси се етофенамат добро показао, јер пролази кроз кожу и акумулира се циљано у повређено ткиво. Да би нам зглоб био стабилан требало би да ставимо еластичан завој – саветује др Божовић.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh