Novosti online

Преплаћени и потцењени играчи на светском фудбалском тржишту

Донедавно је било незамисливо да играчи из најјачих европских фудбалских лига, који су у најбољим играчким годинама, каријеру наставе у Кини. То се, међутим, десило у овом зимском прелазном року у ком су три највећа трансфера остварили кинески клубови.

Рекорд ове зиме држи прелазак Алекса Тешеире кога је Ђангсу платио Шахтјору 50 милиона евра. Бразилац је за седам сезона у украјинском клубу одиграо 222 утакмице и постигао 89 голова. Освојио је дванаест трофеја од чега пет титула првака државе. Ово је био највећи азијски трансфер икада, а за Тешеиру су били заинтересовани још Челзи и Ливерпул.

На другом месту је трансфер Џексона Мартинеза из Атлетика у Гвангжу који је вредео 42 милиона европских новчаница. Колумбијац је био један од најбољих играча Порта, а летос је прешао у клуб из Мадрида за суму од 35 милиона евра. Ту се задржао само неколико месеци, а иако је имао лошу полусезону (одиграо 22 меча и постигао 3 поготка) прешао је у Кину за у том тренутку рекордну суму у Азији.

Мартинез није једини играч из најјачих пет лига који је отишао у Кину јер је Рамирез прешао из Челзија у Ђангсу, Жервињо из Роме у Хебеј, Фреди Гуарин из Интера у Ђангсу. Кинеско првенство великим улагањима привлачи све више добрих фудбалера, а исти је случај и са тренерима. Тамо раде или су радили Свен Горан Ериксон, Марчело Липи…

Последњих година клубови троше милионе на довођење појачања, а многи играчи су плаћени много више од њихове тржишне вредности. Интернационални центар за спортске студије (ЦИЕС) спровео је истраживање у пет најјачих европских лига како би утврдио да ли су играчи који су зимус мењали клубове плаћени колико вреде. Они су из помоћ специјалног софтвера покушали да утврде који фудбалери су били прецењени, односно преплаћени, а који потцењени. Користили су варијабле као што су позиција у тиму, године живота, број голова, време до истека уговора, јачина лиге у којој је играо, да ли је члан репрезентације…

Према ЦИЕС-у, Џексон Мартинез је плаћен 23,8 милиона евра више него што вреди. Цена Колумбијца према њиховој студији је 18,2 милиона, док „Трансфермаркт” процењује да је вредност бившег играча Атлетика 29 милиона. Кинези су преплатили и Рамиреза за кога је Ђангсу дао 10,8 милиона више. Борнмаут је Левиса Грабана платио Норичу 7,8 милиона више, а Норич је купио Тима Кроса од Волфзбурга за 7,5 милиона већу суму него што вреди. Превише плаћени су и Андрос Таунсенд (прешао из Тотенхема у Њукасл за седам милиона више), Абдулај Дукур (Рен – Вотфорд, 5,1), Алберто Граси (Аталанта – Наполи, 4,9), Стивен Нејсмит (Евертон – Норич, 4,3), Фреди Гуарин (Интер – Ђангсу, 4,1), Ламин Коне (Лориент – Сандерленд, 3,8)…

Јен Кермонган (Борнмаут – Рединг), Серхио Флочари (Сасуоло – Болоња), Алексис Руано (Хетафе – Бешикташ) и Лукас До (Нант – Гент) су уз одступања од неколико хиљада евра плаћени готово онолико колико и вреде.

Клуб који је најбоље прошао у зимском прелазном року је Њукасл који је Џонџа Шелвија платио Свонсију 14,9 милиона евра мање него што је његова вредност према ЦИЕС-у. Атлетико је платио 3,2 милиона мање Селти за Аугуста Фернандеза, а Вотфорд Фиорентини 2,9 милиона за Марија Суареза.

Вероватно је и прва звезда прелазног рока Алекс Тешеира превише плаћен, али он није био обухваћен овим истраживањем јер је играо у украјинској лиги.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh